Susza w Polsce. Gminy zakazują podlewania ogródków! Czy zabraknie wody?

i

Autor: Shutterstock Susza w Polsce. Gminy zakazują podlewania ogródków! Czy zabraknie wody?

Susza w Polsce. Gminy zakazują podlewania ogródków! Czy zabraknie wody?

2022-06-28 10:26

Susza w Polsce zmusza władze niektórych gmin do coraz bardziej radykalnych kroków. Już ponad 70 gmin prosi mieszkańców o oszczędzanie wody, a ich liczba rośnie. Dochodzi nawet do sytuacji, w których niektóre gminy zakazują podlewania ogródków i napełniania wodą domowych basenów. Najgorsza sytuacja jest w południowych województwach Polski.

Susza w Polsce. Coraz więcej gmin zakazało podlewania ogródków

W Polsce trwa lato, niedawno rozpoczęły się też wakacje. Kto zaplanował urlop w naszym kraju na przełomie czerwca i lipca, ten może nazywać siebie szczęściarzem. Deszczu praktycznie nie ma, jest słonecznie i upalnie. Termometry w wielu miejscach Polski pokazują temperatury grubo powyżej 30 stopni Celsjusza. Urlopowicze się cieszą, ale sytuacja jest dramatyczna. Susza w Polsce to coraz większy problem, który zmusza władze do wprowadzania coraz bardziej radykalnych środków.

Gminy walczą z suszą w Polsce pozornie absurdalnymi metodami, takimi jak apele o oszczędzanie wody czy zakaz podlewania ogródków i napełniania basenów wodą. W sumie w całym kraju gmin, w których władze proszą o ograniczenie użycia wody jest w sumie ponad 70, najwięcej w Małopolsce i Wielkopolsce. Tak przynajmniej pokazuje mapa na blogu Świat Wody (dane z 28 czerwca, godz. 10). W rzeczywistości prawdopodobnie jest jeszcze więcej gmin, gdzie władze proszą, aby oszczędzać wodę w związku z suszą w Polsce. Mapę stworzoną przez autora bloga Świat Wody prezentujemy poniżej:

Susza w Polsce. Kiedy spadnie więcej deszczu? Prognoza na lipiec

Co gorsza, upalne w Polsce są nie tylko dni, ale również noce. W wielu miejscach naszego kraju koniec czerwca upłynie pod znakiem tzw. tropikalnych nocy. Oznacza to, że w nocami temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Co gorsza, susza w Polsce to kwestia nie tylko upalnego początku lata 2022. O suszy w Polsce informowaliśmy już wcześniej, i to w miesiącach wiosennych lub nawet zimowych, gdzie upały nam nie grożą. W 2022 roku deszczu jest jak na lekarstwo. Za nami bardzo ciepła i sucha zima.

Czy jest nadzieja na rychły koniec upałów i suszy w Polsce, a co za tym idzie - więcej deszczu? Długoterminowe prognozy dają trochę optymizmu. Wraz z początkiem lipca w Polsce zrobi się chłodniej. Jak wynika z prognozy portalu twojapogoda.pl, w lipcu 2022 upały nie będą tak uciążliwe, jak pod koniec czerwca. Nawet jeśli temperatury przekroczą 30 stopni Celsjusza, to szybko będą redukowane przez masy chłodnego powietrza oraz częstsze niż w czerwcu opady deszczu. Lipcowi urlopowicze, którzy lubią żar lejący się z nieba, powinni rozważyć spędzenie wolnego na południu Polski. Niestety wygląda na to, że lipiec nad Bałtykiem będzie deszczowy. Turyści mogą być więc zmartwieni, ale możliwe, że w lipcu 2022 sytuacja nieco poprawi się i susza w Polsce nie rozwinie się.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sinice w Bałtyku atakują już w czerwcu! Zamknięte kąpieliska w Polsce. Mapa sinic 2022 pokazuje, gdzie nie można się kąpać. Które kąpieliska są otwarte? [28.06.2022]

Sonda
Czy Polsce grozi susza?
Express Biedrzyckiej - Paweł Kowal: Ludzie wywiozą PiS na taczkach