Piekielne rekordy temperatur w Europie! Te wartości robią gigantyczne wrażenie

i

Autor: radesky/cc0/Pixabay.com Nowe rekordy temperatur w Europie, po tym jak Stary Kontynent nawiedziła fala upałów

Piekielne rekordy temperatur w Europie! Będzie jeszcze goręcej

2022-06-21 13:13

Nowe rekordy temperatur w Europie, po tym jak Stary Kontynent nawiedziła fala upałów. Już w poprzednim tygodniu prognozy pogody mówiły, że w wielu krajach tej części świata zrobi się bardzo gorąco, bo napłynie tam powietrze znad Sahary. Te przewidywania znalazły potwierdzenie w praktyce, bo w ostatnich dniach w Europie notowano nawet 40 stopni Celsjusza.

Piekielne rekordy temperatur w Europie! Te wartości robią gigantyczne wrażenie

Jak informuje TwojaPogoda.pl, po tym jak do Europy dotarła fala upałów, w wielu miejscach odnotowano rekordy temperatur. Gorące powietrze znad Sahary spłynęło w minionym tygodniu prawie na cały kontynent. Najwyższy do tej pory wynik dla czerwca w Polsce został zdublowany w niedzielę, 19 czerwca, w Słubicach, gdzie słupki rtęci pokazały 38.3 kresek. Z kolei w Gorzowie Wielkopolskim było mniej, bo 37 stopni, ale to wystarczyło do pobicia rekordu temperatury w czerwcu dla tego miasta. Z kolei u naszych zachodnich sąsiadów - niedaleko polskiej granicy, bo w Chociebużu - było 39.2 stopnia, co jest rekordem ciepła w tym mieście od początku pomiarów. Niewiele mniej, bo 38.9 kresek było w Husinecu w Czechach - to nowy rekord temperatury w czerwcu w tym kraju. Najwyższe temperatury w historii pomiarów w czerwcu odnotowano również w Austrii - 36.5 stopnia zmierzono w Feldkirch - i w Szwajcarii, bo termometry w Bazylei pokazały 36.9 kresek. Najwyższe temperatury w Europie, choć nie rekordowe, pojawiły się w minionych dniach we francuskim Pissos (43.4 stopnia) i hiszpańskim Andujar (44.5).

Czytaj też: Pogodowy rollercoaster w Polsce powraca! Starcie ostrych upałów z burzami. To nie wszystko [Prognoza pogody]

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
Sonda
Pogoda w Polsce - jaką temperaturę lubisz najbardziej?
Burza w lubelskim, właściciel auta miał wiele szczęścia
Nasi Partnerzy polecają