Zalane tereny

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Gwałtowne burze wygrają z upałami?! Grożą nam zalane budynki i nie tylko. Bezlitosna prognoza pogody

Gwałtowne burze wygrają z upałami? Grożą nam zalane budynki i nie tylko. Bezlitosna prognoza pogody

2022-06-28 9:51

Najnowsza prognoza pogody dla Polski nie poprawia nam nastroju, a wręcz przeciwnie. Tropikalne upały walczące z... burzami i gradobiciem to scenariusz, który właśnie jest realizowany w kraju. Autorzy serwisu twojapogoda.pl podają, że możliwe są lokalne podtopienia. Gdzie będzie najgorzej? Aktualne prognozy analizujemy w poniższym materiale.

Potwierdzają się wcześniejsze fatalne prognozy meteorologów na nadchodzące godziny. Jak podają synoptycy IMGW, we wtorek (28.06.2022) w ciągu dnia zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, tylko na wschodzie przeważnie małe. - Początkowo na zachodzie, później również w centrum, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów podczas burze od 15 mm do 30 mm, w pasie od Warmii przez Mazowsze i Ziemię Łódzką po Śląsk miejscami do 50 mm - czytamy w najnowszej prognozie synoptycznej. Nieprzyjemny scenariusz potwierdzają też autorzy serwisu twojapogoda.pl. Według nich burze będą się przemieszczać bardzo powoli. Dalszy ciąg prognozy pogody znajdziecie pod naszym quizem, dzięki któremu sprawdzicie swoją wiedzę na temat meteorologii!

Przeczytaj też: Sinice w Bałtyku atakują już w czerwcu! Zamknięte kąpieliska w Polsce

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:

Burze z gradem i możliwe podtopienia! Gdzie będzie najgorzej? [Prognoza pogody 28.06.2022]

Eksperci od warunków meteo nie mają wątpliwości - we wtorek, 28 czerwca w niektórych regionach może spaść nawet ponad 30 mm deszczu w ciągu godziny, a to oznacza potencjalne podtopienia dróg i budynków. Należy zachować szczególną ostrożność. W zasadzie jedyną pozytywną wiadomością jest odpoczynek od upałów dla mieszkańców zachodniej Polski.

- Po południu i wieczorem burze dotrą do wschodnich regionów kraju, gdzie przez cały dzień będzie panować nieznośny upał. Termometry pokażą tam w najcieplejszym momencie od 30 do 32 stopni w cieniu. Dopiero podczas opadów ochłodzi się o kilka stopni, ale na krótko - podają eksperci z serwisu twojapogoda.pl.

Prognoza pogody na środę, 29.06.2022. Będzie poprawa? IMGW ma wątpliwości

W środku tygodnia będzie nieco spokojniej niż we wtorek, ale nadal Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma w przeważającej części prognozy złe wieści. - W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Na zachodzie, w centrum i lokalnie na północnym oraz południowym wschodzie kraju, przelotne opady deszczu, lokalnie burze. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 15 mm - czytamy w prognozie na 29 czerwca. Temperatury nawet do 34 stopni Celsjusza na wschodzie i południu. 

Planując spacery i wypoczynek, weźcie pod uwagę zarówno burze, jak i tropikalne upały. Przy takich warunkach meteo zalecana jest szczególna ostrożność i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa. Pijcie dużo wody, pamiętajcie o nakryciach głowy, a jeśli do waszego regionu dotrą burze, to nie szukajcie schronienia pod drzewami i zabezpieczcie cenne rzeczy. Warto na bieżąco śledzić ostrzeżenia IMGW i komunikaty lokalnych centrów zarządzania kryzysowego.

Sonda
Boisz się burzy?
Powódź w krakowskim Bieżanówie