Permanentna susza w Polsce! Ekspert IMGW mówi o zmianie klimatu i poważnym zagrożeniu

i

Autor: Shutterstock Permanentna susza w Polsce! Ekspert IMGW mówi o zmianie klimatu i poważnym zagrożeniu

Permanentna susza w Polsce! Ekspert IMGW mówi o zmianie klimatu. Zagrożenie jest bardzo poważne

2022-05-17 13:21

- Od siedmiu lat mamy w naszym kraju permanentną suszę, która zajmuję coraz większy obszar - ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową zastępca Dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW-PIB Grzegorz Walijewski. Gdy spada poziom wody w rzekach i jeziorach, wtedy reagujemy, wydajemy ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną - dodał specjalista od zjawisk meteo. Jakie są konsekwencje? Jak możemy walczyć z suszą?

Susza w Polsce jest bardzo poważnym problemem. W materiale Polskiej Agencji Prasowej problem szczegółowo analizuje zastępca Dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW-PIB Grzegorz Walijewski. - Od 2015 roku mamy w naszym kraju permanentną suszę, która zajmuje coraz większy obszar. Mówimy o suszy meteorologicznej, która później przeradza się w suszę rolniczą lub glebową - wskazał rozmówca PAP. Ekspert dodał, że przy niskiej wilgotności gleby rośliny mają problem, by prawidłowo się rozwijać. - Z suszy rolniczej tworzy się susza hydrologiczna, czyli spada poziom wody w rzekach i jeziorach. My jako IMGW-PIB wtedy reagujemy: wydajemy ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Takie ostrzeżenia już są wydane w naszym kraj - podkreślił Walijewski. Dalszy ciąg materiału pod quizem o tematyce meteo.

Sprawdź też: Nawet 47 stopni w cieniu! Spektakularna prognoza dla europejskiego miasta. Polacy je uwielbiają

- Oprócz tego, że zaczęliśmy wprowadzać do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla, to jeszcze zrobiliśmy inną rzecz: przez wiele lat +wysuszaliśmy+ nasz kraj poprzez nieprawidłową meliorację - podkreśla Grzegorz Walijewski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Susza w Polsce. Ekspert IMGW o konsekwencjach

Grzegorz Walijewski wymienił konsekwencje suszy, które powinny nam dać solidnie do myślenia. - Wysokie parowanie, wysoka temperatura, brak opadów, niska wilgotność gleby. Rolnicy mają problem. W tym momencie tak naprawdę cała gospodarka ma problem - stwierdził. Przypomina, że susza jest spowodowana brakiem opadów deszczu oraz wysoką temperaturą. - Efektem braku opadów i wysokiej temperatury jest to, że zmienia się klimat - wyjaśnił synoptyk.

Ekspert przypomina, że susza jest spowodowana brakiem opadów deszczu oraz wysoką temperaturą. - Efektem braku opadów i wysokiej temperatury jest to, że zmienia się klimat - wyjaśnił synoptyk. Zaznaczył, że w ostatnich 70 latach w Polsce temperatura wzrosła średnio o 1,7 stopnia Celsjusza.

- To są ogromne wartości dla różnych ekosystemów, ale też ogromne wartości, by to, co się dzieje pod względem meteorologicznym i hydrologicznym w naszym kraju, miało swoje złe konsekwencje - powiedział i wskazał, że konsekwencjami są m.in. coraz częstsze upały, które "trwają dłużej niż dwie doby".

Walijewski wyjaśnił w rozmowie z PAP, że zjawisko suszy jest związane ze zmianą klimatu, jaką obserwujemy. - Jeżeli proces zmiany klimatu będzie postępował cały czas, to susza będzie coraz częściej obserwowana w naszym kraju - zaznaczył. Dodał, że "w tym momencie raczej tego procesu nie zatrzymamy, tylko musimy starać się bardziej adoptować do tej zmiany, przyzwyczajać się".

- Susze będą coraz częściej występowały oraz powodzie, ale powodzie typu: szybkie powodzie miejskie, górskie, ulewne deszcze, które będą powodowały wezbran - powiedział Walijewski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Susza w Polsce i na świecie. Ekspert IMGW o pozytywnym aspekcie

Mimo pesymistycznych prognoz na najbliższe lata Walijewski dostrzega pozytywny aspekt. - Optymistyczne jest to, że programy edukacyjne działają. Dzieci chłoną tę wiedzę i później pokazują to w domu. Jak dzieci się tego nauczą, to będą miały większą świadomość, a większa świadomość będzie powodowała, że jednak zmiany będą mniej dotkliwe, ponieważ będą nowe sposoby, żeby do tej suszy się przystosować - zauważył.

Według Walijewskiego, problem suszy powodowany m.in. przez zmiany klimatu, będzie w Polsce występował, ale trzeba minimalizować jego skalę. - Po pierwsze edukacja. Trzeba edukować ludzi, przede wszystkim dzieci żeby pokazać, że jest zmiana klimatu, jest problem z suszą. Druga sprawa: musimy działać - ocenił synoptyk IMGW.

- Są różnego rodzaju programy małej retencji, gdzie można wykopać staw i nie trzeba mieć na to pozwolenia. Można dostawać różnego rodzaju dofinansowania do urządzeń, typu zbiorniki na deszczówkę. Deweloperzy robią coraz częściej domy, które są przyjazne temu, żeby zbierać deszczówkę: pod garażami umieszczają ogromne zbiorniki, gdzie później tę wodę się wykorzystuje - stwierdził.

Ekspert przypomiał, że w każdym gospodarstwie domowym można oszczędzać wodę. - Oszczędzajmy na wiele sposobów. Używajmy urządzeń, które są wodooszczędne typu: zmywarka, pralka w trybie EKO - podkreślił Walijewski. Na koniec synoptyk zauważył, że w Polsce teraz jest tak, jak było mniej więcej 70 lat temu w północnych Włoszech - tak zmienił się u nas klimat.

Sonda
Oczywiście w celach leczniczych?
Nasi Partnerzy polecają