Pogoda dla maturzystów na najdłuższe wakacje w życiu. Słońce, gwałtowne burze czy deszcz?! [Prognoza]

2022-05-17 10:04
Pogoda dla maturzystów na najdłuższe wakacje w życiu. Słońce, gwałtowne burze czy deszcz?! [Prognoza]
Autor: Shutterstock / Zdjęcie ilustracyjne Pogoda dla maturzystów na najdłuższe wakacje w życiu. Słońce, gwałtowne burze czy deszcz?! [Prognoza]

Pogoda dla maturzystów. Zdający maturę 2022 szykują się na najdłuższe wakacje w życiu. Z pewnością mają wiele planów, ale niektóre może zweryfikować pogoda. Sprawdzamy prognozę długoterminową na lato 2022. Już w końcówce maja szykują się pogodowe niespodzianki. Słońce, deszcz czy gwałtowne burze? Eksperci już wiedzą, co nas czeka w najbliższych tygodniach.

Pogoda dla maturzystów to niezwykle istotne zagadnienie w kontekście wakacyjnych planów. Przed zdającymi najdłuższe takie wczasy w życiu. Sprawdzamy zatem prognozy już od drugiej połowy maja. Skupmy się najpierw na nadchodzącym weekendzie (20-22.05.2022). - W piątek, w sobotę i w niedzielę pochmurno z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna w piątek i w sobotę do 25°C, w niedzielę chłodniej - maksymalnie około 20°C - podają synoptycy IMGW w prognozie tygodniowej. Nie brzmi to zbyt optymistycznie, ale uspokajamy - na pewno będą tygodnie, które przypadną wam do gustu. Dalszy ciąg materiału znajdziecie pod naszym autorskim quizem o tematyce meteo.

Sprawdź tez: Lato 2022. Taka będzie pogoda! Jasnowidz Jackowski już to wie i nie ma wątpliwości

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...

Pogoda dla maturzystów. Prognoza na lato 2022 [Prognoza długoterminowa]

Eksperci z serwisu fanipogody.pl przypominają, że prognozy długoterminowe są obarczone pewnym ryzykiem. Rzeczywiście, warunki atmosferyczne lubią się zmieniać nawet kilka razy w ciągu tygodnia, ale mimo wszystko specjalistyczne modele mogą nam dać przynajmniej wstępny obraz tego, co nas czeka w najbliższych tygodniach. - Z prognoz modelu amerykańskiego CFS i ECMWF oraz CanSIPS wynika, że tegoroczne lato będzie ciepłe w Polsce - czytamy na stronie fanipogody.pl. Specjaliści podkreślają, że zagrożenie suszą jest bardzo poważne. Maturzyści z pewnością są zainteresowani temperaturami. A tutaj... bardzo ciekawie!

- Coraz więcej wskazuje, że miesiące letnie w Polsce często przyniosą wartości powyżej średniej klimatycznej. Musimy więc spodziewać się wielu dni gorących, a nawet upalnych. Fale upałów prawdopodobne są już w czerwcu. Będą jednak zależne od rozkładu pola barycznego i geopotencjału nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami - podają autorzy serwisu fanipogody.pl.

Prognoza pogody na lato 2022. Jakie będą wakacje maturzystów?

Według prognoz długoterminowych, w czerwcu burze pojawią się w Polsce, ale nie będzie to często zjawisko. Zdecydowanie bardziej aktywne będą w lipcu. Siódmy i ósmy miesiąc roku to będzie starcie upałów z nawałnicami. Możliwe są trąby powietrzne, powodujące spore szkody. Zdaniem ekspertów nie rozwiążą one problemów z suszą. Trzymajmy się jednak tych w przeważającej części optymistycznych doniesień - Zarówno model ECMWF, jak i też CFS sygnalizują, że przed nami bardzo ciepłe lato w Polsce. Nie zabraknie dni pogodnych z umiarkowaną oraz wysoką temperaturą. Bardzo prawdopodobne są fale upałów. Modele są więc jak nigdy zgodne, jeśli chodzi o prognozowane odchylenie temperatury na miesiące letnie - czytamy w długoterminowej prognozie serwisu fanipogody.pl.

Najcieplej ma być na południu, południowym zachodzie i zachodzie Polski, zdecydowanie niższe wartości odnotują mieszkańcy i wczasowicze na północy i wschodzie. Pamiętajmy jednak, o zmianach w prognozach. Będziemy je na biężąco analizować w serwisie pogoda.se.pl i codziennie podawać zarówno maturzystom, jak i pozostałym naszym czytelnikom.

Sonda
Jaka pogoda jest najlepsza?
Do Bydgoszczy powoli wprowadza się wiosna
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE