Nadciąga załamanie pogody. Przyniesie burze i wichury do 70 km/h! Prognoza IMGW dla Polski

i

Autor: Shutterstock / Zdjęcie ilustracyjne Nadciąga załamanie pogody. Przyniesie burze i wichury do 70 km/h! Prognoza IMGW dla Polski

Nadciąga załamanie pogody. Przyniesie burze i wichury do 70 km/h! To nie wszystko

2022-05-16 12:04

Załamanie pogody w Polsce to ostatnimi czasy bardzo popularny temat. Słońce i wysokie temperatury mieszają się z gwałtownymi burzami i opadami deszczu. Prognoza IMGW na bieżący tydzień (17-22.05.2022) zwiastuje kolejne niebezpieczne zjawiska. Sprawdź, gdzie i kiedy będzie najgorzej. Aktualna prognoza pogody z podziałem na dni zostanie przez nas przeanalizowana poniżej.

Prognoza pogody IMGW na najbliższe dni zwiastuje wyjątkowo zmienny tydzień. Poniedziałek należy do przyjemnych, ale już w nocy z 16 na 17 maja synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej spodziewają się burzowych aktywności, zwłaszcza w Sudetach. To nie jedyny problem. - Temperatura minimalna we wschodniej połowie kraju oraz w rejonach podgórskich Karpat od -1°C do 3°C i tam przygruntowe przymrozki do -4°C, na pozostałym obszarze od 3°C do 8°C, na wybrzeżu zachodnim około 10°C. - podają eksperci w prognozie na 17/18 maja. Przymrozki to rzecz jasna spory problem dla rolników i wszystkich tych, którzy z pasją dbają o swoje rośliny. Dalszy ciąg materiału i prognozy pogody pod naszym autorskim quizem. Zachęcamy do zabawy!

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:

Załamanie pogody w Polsce. Burze i wichury do 70 km/h

Już w środę/czwartek 18-19 maja eksperci od pogody spodziewają się, że na południowym zachodzie powieje porywisty wiatr, z kierunków południowych i zachodnich. Zdecydowanie gorzej będzie tuż przed weekendem i w jego trakcie. Utrudnienia komunikacyjne, przerwy w dostawach prądu i połamane drzewa - taki klimat jest bardzo realny.

- Zachmurzenie umiarkowane i duże. W dzień miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Temperatura minimalna od 8°C na wschodzie do 12°C w centrum i 15°C na zachodzie; w rejonach podgórskich Karpat miejscami 7°C. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 23°C do 25°C; chłodniej miejscami na wschodzie 22°C, w rejonach podgórskich Karpat 20°C oraz nad morzem 15°C, 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h - podaje IMGW w prognozie na 19-20.05.2022.

- W piątek, w sobotę i w niedzielę pochmurno z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna w piątek i w sobotę do 25°C, w niedzielę chłodniej - maksymalnie około 20°C - dodają synoptycy IMGW. We wszystkie weekendowe dni spodziewane są wichury do 70 km/h, a te najostrzejsze zaatakują podczas burz. Ostrzeżcie bliskich o niebezpieczeństwie i zabezpieczcie cenne rzeczy. Ostrzeżenia Instytutu będziemy na bieżąco przekazywać w naszym pogodowym serwisie.

Sonda
Wyłączasz telefon podczas burzy?
Załamanie pogody nad jeziorem Wigry zaskoczyło turystów w łódce. Pomogli policyjni wodniacy
Nasi Partnerzy polecają