Kolorowe paski zwiastują pogodową katastrofę w Polsce?! Eksperci ostrzegają

i

Autor: Materiały prasowe / showyourstripes.info Kolorowe paski zdobywają internet, ale nie powinny się kojarzyć Polakom z niczym pozytywnym, bo to może być zapowiedź radykalnych zmian w pogodzie w naszym kraju

Kolorowe paski zwiastują pogodową katastrofę w Polsce?! Eksperci ostrzegają

2022-06-22 9:44

Kolorowe paski zdobywają internet, ale nie powinny się kojarzyć Polakom z niczym pozytywnym, bo to może być zapowiedź radykalnych zmian w pogodzie w naszym kraju. Taką atrakcyjną metodę dla pokazania, co się dzieje z klimatem, wymyślił profesor Ed Hawkins z Uniwersytetu Reading w Anglii. W swojej analizie umieścił również Polskę, a wnioski są niepokojące.

Kolorowe paski zwiastują pogodową katastrofę w Polsce?! Eksperci ostrzegają

Co oznaczają dla Polski kolorowe pogodowe paski? Jak informuje TwojaPogoda.pl, taką graficzną metodę przedstawiania zmian klimatycznych opracował profesor Ed Hawkins z Uniwersytetu Reading w Anglii. Zdjęcie prezentuje średnie roczne odchylenia temperatury w naszym kraju od normy z lat 1971-2000, a każdy kolejny pasek oznacza rok w Polsce liczony od 1901 do 2021 r. Niebieskie kolory to temperatury poniżej normy, białe - w normie, a czerwone to temperatury powyżej normy. Grafika wyraźnie przedstawia, jak z biegiem lat postępuje ocieplenie klimatu w Polsce, a czerwone paski w ostatnim czasie przybierają na intensywności, osiągając coraz ciemniejsze barwy. Warto przypomnieć, że w 2019 i 2020 r. w naszym kraju odnotowano dwa razy z rzędu najcieplejsze lata w historii meteorologii, a średnia temperatura dla Polski była o 2 stopnie wyższa od normy z lat 1971-2000.

Dalsza część tekstu pod quizem.

Czytaj też: Wyraźna zmiana pogody w Polsce! Prognoza IMGW na dziś mówi wszystko [Pogoda 22.06.2022]

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...

Jak informuje TwojaPogoda.pl, te zmiany klimatyczne mają postępować, co oznacza, że w kolejnych latach nad Wisłą można się spodziewać jeszcze większej liczby radykalnych zjawisk pogodowych, jak trąby powietrzne, nawałnice czy fale upałów. Naukowcy twierdzą, że jedyny sposób, by zmniejszyć negatywne skutki zmian w pogodzie, to ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Czytaj też: Piekielne rekordy temperatur w Europie! Będzie jeszcze goręcej

Sonda
Jaką pogodę lubisz najbardziej?
Szaleniec wjechał do ogródka. Rodzinę przed śmiercią uratowała pogoda.