Pogodowy rollercoaster w Polsce. IMGW zdradza, co się wydarzy w drugiej połowie tygodnia

i

Autor: SHUTTERSTOCK Pogodowy rollercoaster w Polsce. Prognoza IMGW 15-19.06.2022.

Pogodowy rollercoaster w Polsce. IMGW zdradza, co się wydarzy w drugiej połowie tygodnia

2022-06-14 16:05

Co wydarzy się w nadchodzących dniach w pogodzie? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) nie mają wątpliwości. Druga połowa trwającego tygodnia w Polsce zapowiada się na pogodowy rollercoaster. Będziemy cieszyć się słońcem i ciepłem. Termometry pokażą powyżej 30°C. Niestety, nie ominą nas też burze i ulewny deszcz. Szczegóły prognozy w dalszej części artykułu.

Pogodowy rollercoaster w Polsce. Pogoda IMGW

Pogoda w drugiej połowie bieżącego tygodnia jest o tyle istotna, że przed nami długi weekend. Niektórzy z nas mogą mieć aż cztery dni wolnego od pracy, co stwarza doskonałą okazję do krótkiego wyjazdu i odpoczynku na świeżym powietrzu. O ile oczywiście pozwoli na to aura. Co mówi pogoda IMGW? Synoptycy zapowiadają zmienną aurę w najbliższych dniach. Słońca będzie dużo. Dobra informacja jest też taka, że temperatury wzrosną. W weekend termometry mogą pokazać nawet powyżej 30°C. Nie zabraknie jednak ciemnych chmur i przelotnego deszczu. Wystąpi też deszcz i burza. IMGW ma też kiepskie informacje dla tych, który wypoczynek podczas długiego weekendu planują nad morzem. W tym regionie Polski będzie chłodniej niż w pozostałej części kraju.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sinice w Bałtyku atakują już w czerwcu! Mapa sinic 2022 pokazuje, gdzie nad morzem nie można się kąpać. Które kąpieliska są zamknięte?

Burza i deszcz 15.06.2022 w północnej Polsce

Co z pogodą w pozostałych dniach? W środę (15 czerwca) - jak podaje IMGW- "na zachodzie i południu Polski sporo słońca. Na pozostałym obszarze po południu wystąpią lokalne, słabe i przelotne opady deszczu". Deszcz i burza na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu. - Temperatura maksymalna w dzień od około 18°C nad morzem, 22°C w centrum i na wschodzie, do 25°C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr na ogół słaby, jedynie nad morzem porywisty, północno-zachodni - czytamy w pogodzie IMGW.

Burza i deszcz 16.06.2022. Alert IMGW

W czwartek (16 czerwca) obchodzimy Boże Ciało. Tego dnia rano na ogół pogodnie, ale w godzinach południowych zachmurzy się. - Na północnym wschodzie i południowym zachodzie przelotny deszcz, gdzieniegdzie także burze - informuje IMGW. Mapa burzowa IMGW wskazuje, że w Boże Ciało po południu "strefa silniejszych opadów deszczu i burz z gradem obejmie obszar od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę i Małopolskę po Ziemię Łódzką i południowe Mazowsze, wieczorem także Podkarpacie i Lubelszczyznę." Temperatura w dzień wyniesie od 17°C nad morzem, około 21-23°C w północnej połowie kraju, do 27°C na południu. Porywy wiatru podczas burz nawet do 80 km/h.

Pogodowy rollercoaster w Polsce. Pogoda 17-18 czerwca

W piątek (17 czerwca) zrobi się chłodniej. Będzie więcej ciemnych chmur i przelotnego deszczu. Na wschodzie Polski prawdopodobne również burze. Temperatura w dzień od 17°C nad morzem do 21-23°C na pozostałym obszarze. Uczucie chłodu spotęguje umiarkowany, acz chwilami porywiście wiejący wiatr.

Znacznie pogodniej w sobotę (18 czerwca). Słaby deszcz jedynie na krańcach wschodnich naszego kraju. Zrobi się dużo cieplej. Wszystko za sprawą zwrotnikowego powietrza, które napłynie z zachodu Europy, powodując znaczny wzrost temperatury. Termometry pokażą do 24-26°C nad morzem i na wschodzie kraju oraz do 30°C na zachodzie i południowym zachodzie. Zachodni wiatr, jedynie nad morzem może być chwilami porywisty.

ZOBACZ KONIECZNIE: Jadowite zwierzę odkryte w Polsce! To nie wąż ani pająk. Zabija śliną

Pogoda IMGW. Upalna niedziela 19.06.2022. Będą burze i deszcz

Bardzo gorącym dniem będzie niedziela (19 czerwca). Temperatura maksymalna do 28°C w centrum, a nawet do 31°C w południowych regionach Polski. Wzrost temperatura oznacza też powrót burz. - Już od rana na północy Polski będzie zaznaczała się strefa frontu atmosferycznego z opadami deszczu i burzami, powoli przemieszczającego się na południe - czytamy w pogodzie IMGW. W północnej Polsce zrobi się jednak chłodno jak na tę porę roku, zaledwie 15-17°C w dzień. Po południu i wieczorem strefa opadów obejmie obszar od Warmii przez Kujawy po Wielkopolskę i Ziemię Lubuską. IMGW przestrzega, że burzom mogą towarzyszyć także opady gradu i porywisty wiatr.

ZOBACZ: QUIZ. Astronomia na poziomie podstawówki. Myślisz, że to bułka z masłem? Większość podda się przy 8 pytaniu!

Źródło: IMGW

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
Express Biedrzyckiej 14.06 (Bronisław Komorowski, Michał Wawrykiewicz, prof. Jan Malicki) Sedno Sprawy: Michał Kuczmierowski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany