To jedna z największych powodzi w historii! Sensacyjne odkrycie naukowców UMK w Toruniu

i

Autor: hans/cc0/Pixabay.com Jedna z największych powodzi w historii świata miała miejsce w Polsce? Tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

To jedna z największych powodzi w historii! Sensacyjne odkrycie naukowców UMK w Toruniu

2022-06-14 11:18

Jedna z największych powodzi w historii świata miała miejsce w Polsce? Tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, według których nawiedziła ona tereny dzisiejszej Suwalszczyzny. Do odkrycia doszło w czasie analizy map lidarowych regionu, w czasie której zauważono tzw. ripelmarki. Mogą one świadczyć, że w tym miejscu doszło do megapowodzi.

To jedna z największych powodzi w historii! Sensacyjne odkrycie naukowców UMK w Toruniu

Jak informuje TwojaPogoda.pl, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkryli, że na terenie dzisiejszej Suwalszczyzny doszło do megapowodzi, jednej z największych w historii świata. Swoje wnioski opublikowali na na łamach pisma „Earth-Science Reviews”, ujawniając, że doszli do nich, analizując mapy lidarowe regionu w północno-wschodniej Polsce. Ujawnili na nich tzw. ripelamarki, które oznaczają, że na danym terenie miały miejsce wielkie lodowcowe powodzie, a te w rejonie Suwalszczyzny są wyjątkowe duże, bo mają po 8 metrów wysokości. Zdaniem geologów z Torunia płynęły tędy ogromne ilości wody, które zaliczyli do jednej z 5 największych powodzi w historii świata - miało do niej dojść w czasie zlodowacenia północnopolskiego, ostatniego, do którego doszło na terenie naszego kraju, czyli kilkanaście tysięcy lat temu. W tamtym czasie zaczął się cofać lądolód skandynawski, zostawiając ogromne ilości wody. Pod lodem zaczęły się tworzyć jeziora, a gdy otaczająca je naturalna tama uległa roztopieniu, woda ruszyła przez region z prędkością nawet 55 km/h, drążąc i żłobiąc skały i zatapiając część Suwalszczyzny.

Czytaj też: Jadowite zwierzę odkryte w Polsce! To nie wąż ani pająk. Zabija śliną

- Płynęła systemem pradolin na południowy zachód, najpierw w kierunku dzisiejszej Biebrzy i Narwi, a następnie w stronę obecnych Niemiec, Morza Północnego i kanału La Manche, uchodząc ostatecznie do Zatoki Biskajskiej. W ten sposób polscy naukowcy odkryli, jak powstał system pradolin Warszawsko-Berlińskiej i Toruńsko-Eberswaldzkiej - informuje TwojaPogoda.pl.

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...
Sonda
Interesujesz się geologią Polski?
Burza w lubelskim, właściciel auta miał wiele szczęścia