Jadowite zwierzę odkryte w Polsce! To nie wąż ani pająk. Zabija śliną

i

Autor: Manuel R./CC BY 3.0/Wikimedia Commons Ryjówka aksamitna jest kolejnym zwierzęciem żyjącym w Polsce, które zostało zaliczone do grona jadowitych

Jadowite zwierzę odkryte w Polsce! To nie wąż ani pająk. Zabija śliną

2022-06-10 23:01

Ryjówka aksamitna jest kolejnym zwierzęciem żyjącym w Polsce, które zostało zaliczone do grona jadowitych. Do tego sensacyjnego odkrycia doszli naukowcy: Krzysztof Kowalski, Paweł Marciniak i Leszek Rychlik, badając ślinę tego powszechnie występującego w naszym kraju gatunku. Żerująca przez całą dobę ryjówka aksamitna zabija nią owady i inne bezkręgowce.

Jadowite zwierzę odkryte w Polsce! To nie wąż ani pająk. Zabija śliną

Ślina żyjącej w Polsce ryjówki aksamitnej jest jadowita, co udowodnili rodzimi naukowcy - informuje PAP. O wynikach badań tego zwierzęcia poinformowali w piśmie „Zoological Letters”: Krzysztof Kowalski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Paweł Marciniak i Leszek Rychlik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Do tej pory jedynymi jadowitymi ssakiem w Polsce były: rzęsorek rzeczek i rzęsorek mniejszy, również z rodziny ryjówkowatych, które dzięki jadowitej ślinie potrafią zabić zwierzę większe od siebie. Ich jad ma silne działanie paraliżujące, co pozwala unieruchamiać ofiarę i trzymać ją w stanie śpiączki. Do tego grona dołączyła ryjówka aksamitna (Sorex araneus), mały ssak ważący od 5 do 15 gramów, który żeruje przez całą dobę, zjadając niemal tyle, ile waży (głównie owady i inne bezkręgowce). Już 400 lat temu pojawiały się w piśmiennictwie sugestie, jakoby ryjówki były jadowite (Topsell RE. Historie of Foure-footed Beasts. London: Jaggard; 1607), jednak późniejsi badacze uznali je za nieuzasadnione.

Jak informuje PAP, polscy naukowcy pobrali wyciąg ze ślinianek rzęsorka rzeczka i ryjówki aksamitnej, by sprawdzić wpływ zawartego w próbce jadu na czerwone krwinki (erytrocyty) żab z rodzaju Peophylax. Jak się okazało, pod wpływem śliny ryjówki doszło do silnej hemolizy, czyli przechodzenie hemoglobiny do osocza w wyniku zniszczenia erytrocytów. Dzięki swojej jadowitości pozwalającej upolować większą zdobycz (na przykład małe żaby, młode myszy, a nawet inne ryjówki) ryjówkom aksamitnym łatwiej uniknąć śmierci głodowej.

Dzikie, egzotyczne zwierzęta. Rozpoznacie je, co o nich wiecie? [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Jak się nazywa słynny prowadzący/narrator programów przyrodniczych produkcji BBC, który od lat 50. XX w. przybliża nam życie dzikich zwierząt?
Niedźwiedzie napełniają brzuszki przed snem
Nasi Partnerzy polecają