Użądlenie osy może wywołać reakcję alergiczną i jest niebezpieczne
Osa jest jednym bardziej agresywnych owadów. Z pozoru niegroźne użądlenie osy, może zakończyć się silną reakcją alergiczną. Użądlenie osy może być śmiertelnie niebezpieczne, szczególnie dla osób uczulonych na jad owadów, lub gdy użądlenie nastąpi w okolicy gardła. Opuchlizna po użądleniu osy może utrudnić oddychanie. To sytuacje, które mogą bezpośrednio zagrażać życiu osoby użądlonej przez osę.
Czytaj także: Niż Maja grozi totalnym załamaniem pogody! Na burzach i gradobiciu się nie skończy! Wiemy, gdzie i kiedy będzie najgorzej
Objawy użądlenia przez osę:
- silny ból w miejscu użądlenia,
- opuchlizna w miejscu użądlenia,
- pieczenie i zaczerwienienie;
Użądlenie osy. Sprawdź, co robić
Sprawdź, co robić po użądleniu osy i jak zniwelować opuchliznę. Jakie są domowe sposoby, by złagodzić obrzęk po użądleniu osy?
Nietrudno sprowokować osę do ataku, a użądlenie osy jest wyjątkowo bolesne. Co robić, gdy użądli nas osa? Użądlenie osy powoduje miejscową opuchliznę, z którą można sobie poradzić domowymi sposobami. Co zastosować na opuchliznę po użądleniu przez osę?
Co na użądlenie osy? Domowe sposoby na użądlenie przez osę
W miejscu ukąszenia można przyłożyć kostki lodu lub czystą ściereczkę nasączoną zimną wodą. Okłady należy wymieniać co pół godziny.
W miejsce użądlenia można przyłożyć ocet lub sok z cytryny, który także świetnie zneutralizuje jad osy. Wystarczy nasączyć octem wacik kosmetyczny lub ręcznik papierowy i delikatnie przetrzeć miejsce użądlenia, tak by ocet dostał się bezpośrednio do dziurki powstałej po użądleniu. Na użądlenie można także zastosować maści na ukąszenia owadów, dostępne w aptece bez recepty. Złagodzą one pieczenie. Miejsce użądlenia warto także przemyć wodą utlenioną lub spirytusem salicylowym, bądź wodą z mydłem.
W aptekach dostępne są także leki antyhistaminowe bez recepty, które pomagają zredukować stan zapalny w miejscu użądlenia przez osę.
Przeczytaj koniecznie: Niesamowite nagranie z Etny! Niepokojąca aktywność wulkanu [Wideo]
Niestety, użądlenie osy może być śmiertelnie niebezpieczne, szczególnie gdy dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego. W takiej sytuacji bezzwłocznie należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 999.
Użądlenie osy. Objawy wstrząsu anafilaktycznego. Jak je rozpoznać?
- mdłości,
- wymioty,
- miejscowe obrzęki,
- nadmierne kichanie,
- ogólne osłabienie,
- zawroty głowy,
- szum w uszach,
- szybki spadek ciśnienia krwi,
- szybki oddech i trudności z nabraniem powietrza,
- sinica,
- dreszcze,
- duszności,
- utrata przytomności;
Gdy osoba użądlona wie, że ma alergię na jad owadów, powinna mieć przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną, którą należy jej podać niezwłocznie w udo. Ułożyć w pozycji bocznej ustalonej. Jeśli nastąpi zatrzymanie krążenia, należy bezzwłocznie podjąć reanimację i prowadzić ją do czasu przyjazdu pogotowia.