Niesamowite nagranie z Etny! Niepokojąca aktywność wulkanu [Wideo]

i

Autor: NASA/domena publiczna/Wikimedia Commons Wulkan Etna znów aktywny. Od kilku tygodni z jego wnętrza wydobywa się lawa, popiół i dym (na zdj. aktywność Etny w 2002 r.)

Niesamowite nagranie z Etny! Niepokojąca aktywność wulkanu [Wideo]

2022-06-02 10:53

Wulkan Etna znów aktywny. Od kilku tygodni z jego wnętrza wydobywa się lawa, popiół i dym, a na miejscu pojawia się coraz więcej osób, by sfilmować lub sfotografować spektakularne zjawisko. Mierząca ponad 3 300 m Etna jest najwyższym i największym wulkanem w Europie. U jej podnóża jest kilkadziesiąt miasteczek, których mieszkańcy z niepokojem spoglądają na Etnę.

Niesamowite nagranie z Etny! Niepokojąca aktywność wulkanu

Wulkan Etna położony na Sycylii znowu przyciąga tłumy. Od kilku tygodni jest coraz bardziej aktywny, dlatego uaktywnili się też miłośnicy spektakularnych zjawisk przyrodniczych, którzy fotografują i filmują wydobywającą się z krateru lawę oraz towarzyszące jej wybuchy dymu i popiołu. Wulkan Etna jest największy i najwyższy w Europie, ma ponad 3 300 m, ale jego wysokość zmienia się w zależności od aktywności - obecnie jest ona szacowana na 3 357 m. Informacje o jego pierwszych erupcjach pochodzą już z ok. 1500 roku p.n.e., a od tamtego czasu Etna miała wybuchać kilkaset razy. Mimo że te "pokazy" wyglądają wyjątkowo atrakcyjnie, martwią się o nie mieszkańcy kilkudziesięciu miejscowości znajdujących się u podnóża wulkanu. Postępujące erupcje i wypływająca z krateru lawa mogą doprowadzić do wielkich zniszczeń.

Czytaj też: Synoptyk IMGW mówi o załamaniu pogody w Polsce! Burze to nie wszystko

Sonda
Pogoda w Polsce - jaką temperaturę lubisz najbardziej?
Poszukiwacze odkrywają tajemnicę wulkanu w Lubaniu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany