Kończący się marzec stał pod znakiem ciepłej, słonecznej pogody. Aura zachęcała do spacerów, niektórzy na dobre zrzucili już ciepłe kurtki, rękawiczki i szaliki. To jednak tylko część prawdy o marcowej pogodzie. Wczesnym i późnym popołudniem dni rzeczywiście były bardzo ciepłe, jednak w nocy i nad ranem temperatura nierzadko spadała poniżej zera. W ciągu kilku godzin jednego dnia temperatura wahała się nawet o ponad 20 stopni Celsjusza. Cieszyliśmy się z końca zimy i ciepła na dworze, jednak tak naprawdę o poranku wciąż ubieraliśmy się "zimowo", by w ciągu dnia zrzucać z siebie ubrania.
Pogoda w marcu trudna do przewidzenia. Mróz w nocy, przedsmak lata w dzień
Pogoda była bardzo nieprzewidywalna. Przykład? 23 marca w niektórych regionach Polski różnica w temperaturze pomiędzy porankiem a popołudniem przekroczyła aż 25 stopni! Np. we Wrocławiu rano termometry pokazały 4 stopnie poniżej zera, natomiast po południu aż 22 stopnie na plusie! Dość powiedzieć, że eksperci od pogody różnice temperatur w ciągu jednego dnia przekraczające 15 stopni uważają są za ogromne.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wulkan budzi się po ponad 200 latach?! Seria trzęsień ziemi i ewakuacje mieszkańców
Ciśnienie szalało w Polsce. Niskie w lutym, wysokie w marcu
Potężne różnice pojawiły się także w ciśnieniu atmosferycznym. Tutaj różnice należy porównywać w skali tygodni. Pod koniec lutego, podczas niżu Dudley, który przyniósł potężne wichury w Polsce, ciśnienie w północnych województwach kraju spadło do 970 hPa. Tak niskich wartości nie odnotowano od jedenastu lat. Z kolei w marcu barometry pokazywały nierzadko ponad 1050 hPa. Tak wysokiego ciśnienia nie było od szesnastu lat.
Pogoda w marcu przyniosła jeszcze inne rekordy, z których cieszyć się jednak nie można. Za sprawą napływu wyjątkowo suchego powietrza ze wschodu, 23 marca wilgotność powietrza spadła w godzinach popołudniowych poniżej 10 procent. W Krośnie było to zaledwie 6 procent. Powietrze było tak suche, że nawet w Egipcie, kojarzonym z suchym powietrzem, wilgotność była wyższa niż w południowej Polsce. Niska wilgotność to także stale rosnące zagrożenie pożarowe w lasach i na łąkach.
Na szczęście mamy dobre informacje. W tym tygodniu należy spodziewać się spadku temperatury wraz z każdym kolejnym dniem. Termometry będą pokazywać zaledwie kilka stopni powyżej zera i to w regionach, gdzie niedawno notowano powyżej 20 stopni Celsjusza.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Przechodziła przez ulicę, gdy zaatakowało... tornado! Szokujące nagranie z Hiszpanii
Źródło: twojapogoda.pl