Pogoda popada w totalne skrajności! Tego w Polsce jeszcze nie było

i

Autor: SHUTTERSTOCK Pogoda w Polsce popada w totalne skrajności. Ogromne różnice temperatur i ciśnienia.

Pogoda popada w totalne skrajności! Skoki ciśnienia i temperatury. Tego w Polsce jeszcze nie było

2022-03-29 9:00

Pogoda utrudnia nam życie w ostatnich dniach. Za temperaturą i aurą trudno nadążyć. Meteopaci cierpią na bóle głowy i senność. Pozostali mają problem z tym, jak się ubrać, bo pogoda potrafi diametralnie zmienić się kilka razy w ciągu dnia i to w krótkim czasie. Dlaczego tak się dzieje? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Kończący się marzec stał pod znakiem ciepłej, słonecznej pogody. Aura zachęcała do spacerów, niektórzy na dobre zrzucili już ciepłe kurtki, rękawiczki i szaliki. To jednak tylko część prawdy o marcowej pogodzie. Wczesnym i późnym popołudniem dni rzeczywiście były bardzo ciepłe, jednak w nocy i nad ranem temperatura nierzadko spadała poniżej zera. W ciągu kilku godzin jednego dnia temperatura wahała się nawet o ponad 20 stopni Celsjusza. Cieszyliśmy się z końca zimy i ciepła na dworze, jednak tak naprawdę o poranku wciąż ubieraliśmy się "zimowo", by w ciągu dnia zrzucać z siebie ubrania.

Pogoda w marcu trudna do przewidzenia. Mróz w nocy, przedsmak lata w dzień

Pogoda była bardzo nieprzewidywalna. Przykład? 23 marca w niektórych regionach Polski różnica w temperaturze pomiędzy porankiem a popołudniem przekroczyła aż 25 stopni! Np. we Wrocławiu rano termometry pokazały 4 stopnie poniżej zera, natomiast po południu aż 22 stopnie na plusie! Dość powiedzieć, że eksperci od pogody różnice temperatur w ciągu jednego dnia przekraczające 15 stopni uważają są za ogromne.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wulkan budzi się po ponad 200 latach?! Seria trzęsień ziemi i ewakuacje mieszkańców

Ciśnienie szalało w Polsce. Niskie w lutym, wysokie w marcu

Potężne różnice pojawiły się także w ciśnieniu atmosferycznym. Tutaj różnice należy porównywać w skali tygodni. Pod koniec lutego, podczas niżu Dudley, który przyniósł potężne wichury w Polsce, ciśnienie w północnych województwach kraju spadło do 970 hPa. Tak niskich wartości nie odnotowano od jedenastu lat. Z kolei w marcu barometry pokazywały nierzadko ponad 1050 hPa. Tak wysokiego ciśnienia nie było od szesnastu lat.

Pogoda w marcu przyniosła jeszcze inne rekordy, z których cieszyć się jednak nie można. Za sprawą napływu wyjątkowo suchego powietrza ze wschodu, 23 marca wilgotność powietrza spadła w godzinach popołudniowych poniżej 10 procent. W Krośnie było to zaledwie 6 procent. Powietrze było tak suche, że nawet w Egipcie, kojarzonym z suchym powietrzem, wilgotność była wyższa niż w południowej Polsce. Niska wilgotność to także stale rosnące zagrożenie pożarowe w lasach i na łąkach.

Na szczęście mamy dobre informacje. W tym tygodniu należy spodziewać się spadku temperatury wraz z każdym kolejnym dniem. Termometry będą pokazywać zaledwie kilka stopni powyżej zera i to w regionach, gdzie niedawno notowano powyżej 20 stopni Celsjusza.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Przechodziła przez ulicę, gdy zaatakowało... tornado! Szokujące nagranie z Hiszpanii

Źródło: twojapogoda.pl

Sonda
Czy jesteś meteopatą?
Monika Piątkowska: Światu grozi głód [Super Raport]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany