Złe samopoczucie

i

Autor: Pixabay W najbliższych dniach ciśnienie atmosferyczne w Polsce będzie wysokie.

Bardzo wysokie ciśnienie w Polsce. Skoczy nawet do 1050 hPa!

2022-03-16 8:30

Tak wysokiego ciśnienia w Polsce dawno nie było. A będzie jeszcze wyższe, ponieważ w najbliższych dniach ciśnienie ma podskoczyć nawet do wartości powyżej 1050 hPa! To będą bardzo trudne dni dla meteopatów. Co tak naprawdę oznacza dla nas wzrost ciśnienia? Skąd tak duże ciśnienie? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Wahania ciśnienia w ostatnim czasie zdarzają się częściej niż zwykle. Za nami m.in. skok ciśnienia o 70 hPa, co u wielu z nas doprowadziło do senności i silnych bólów głowy. Na tym nie koniec. Do Polski za kilka dni, w przyszły weekend (19-20.03) zbliży się kolejny potężny wyż znad Rosji. Wcześniejszy nosił nazwę Noe. W centrum nadchodzącego wyżu, który znajdzie się nad rejonem Morza Bałtyckiego i Skandynawii, nastąpi potężny wzrost ciśnienia. Na barometrach pojawi się rzadko widywana wartość aż 1055 hPa. W większości Polski ciśnienie będzie wynosić powyżej 1040 hPa. Gdzie będzie najgorzej? Martwić się muszą mieszkańcy północnych oraz północno-wschodnich regionów kraju. Barometry pokażą tam ponad 1050 hPa!

Jakie były rekordy ciśnienia w Polsce i na świecie?

To najwyższe ciśnienie w Polsce od szesnastu lat. Na początku 2006 roku problemem było nie tylko ciśnienie, ale również fala siarczystych mrozów. Temperatura spadała wówczas poniżej minus 30 stopni. Czy to oznacza mroźne dni w Polsce także teraz? Temperatura spadnie, ale nie będzie tak zimno, jak w 2006 roku. W ciągu dnia termometry pokażą około 0 stopni Celsjusza, maksymalnie do 5 stopni. Najchłodniej będzie w nocy, nawet do -5 stopni Celsjusza.

Co ciekawe, rekordowo wysokie ciśnienie w Polsce w okresie powojennym zmierzono w Suwałkach. 16 grudnia 1997 roku ciśnienie wyniosło tam 1054,4 hPa. Wcześniej rekord najprawdopodobniej padł 23 stycznia 1907 roku, również na Suwalszczyźnie. Barometry mogły pokazać nawet 1065 hPa. Co jest europejskim rekordem? Musimy przenieść się aż do 1856 roku. 16 lutego w centrum wyżu znajdującego się wówczas nad Workutą w Rosji, ciśnienie wyniosło aż 1070 hPa!

Światowy rekord ciśnienia to aż 1094,3 hPa. Miało to miejsce w Mongoli, w Cecen-Uul (mong. Tsetsen-Uul), w nocy z 28 na 29 grudnia 2020 roku. Warto pamiętać, że zimą w Azji na skutek silnych mrozów, formują się najpotężniejsze wyże.

Wysokie ciśnienie. Trudny czas dla astmatyków

Co oznacza potężny wzrost ciśnienia dla ludzi? Najtrudniejszy czas przeżywać będą astmatycy. Wysokie ciśnienie utrudni im oddychanie, zwiększając ucisk na obolałe oskrzela. - Trzeba też pamiętać, że przy słabnącym wietrze wszelkie zanieczyszczenia opadają i gromadzą się przy powierzchni ziemi, drażniąc drogi oddechowe - czytamy na stronie twojapogoda.pl. To problem nie tylko dla alergików, ale dla każdego człowieka, zwłaszcza, jeśli przebywamy w miejscach, gdzie gromadzi się smog. Ponadto wysokie ciśnienie zwiększa też napływ krwi do serca, co zwiększa ryzyko udaru mózgu. W dniach z wysokim ciśnieniem na barometrach warto też kontrolować swoje ciśnienie tętnicze.

Meteopaci, zawsze boleśnie odczuwający skutki nietypowych zjawisk atmosferycznych, mogą odczuwać ból i zawroty głowy, senność, znużenie, rozdrażnienie i rozkojarzenie, a także wolniej reagować na wszelkie bodźce. Warto pamiętać o odpoczynku i nawodnieniu w tych dniach. Wysokie ciśnienie to nie tylko zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i samopoczucia, ale także regeneracja uszkodzonego naskórka, tj. ran czy oparzeń.

Źródło: TwojaPogoda.pl

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
dr Marcin Zaborowski: Porażka w wojnie, to koniec Putina [Super Raport]