Pierwszy dzień wiosny 2022. Kiedy jest pierwszy dzień wiosny?

i

Autor: JillWellington/pixabay

Pierwszy dzień wiosny 2022. Kiedy jest pierwszy dzień wiosny? Kiedy przyjdzie wiosna do Polski?

2022-03-16 11:16

Pierwszy dzień wiosny 2022. Cieplejsze dni w ostatnim czasie oznaczają tylko jedno – nadchodzi wiosna. Dla wielu z nas koniec zimy i początek wiosny to najważniejsza zmiana w roku. Kiedy jest pierwszy dzień wiosny? Jakie są oznaki wiosny? Czym się różni wiosna kalendarzowa od astronomicznej, a co to jest wiosna fenologiczna? Sprawdźcie.

Pierwszy dzień wiosny 2022

Pierwszy dzień wiosny nadchodzi wielkimi krokami. Wiosnę czuć już w powietrzu, choć noce są jeszcze chłodne, to temperatura w ciągu dnia osiąga już kilkanaście stopni. Przyroda również budzi się do życia. To oznacza tylko jedno – wkrótce rozpocznie się wiosna. Co ciekawe, pierwszym dniem wiosny możemy się cieszyć więcej niż raz! Nadejście wiosny przypada nawet i cztery razy. Jak to możliwe? Ciekawostki o pierwszym dniu wiosny 2022 znajdziecie w dalszej części artykułu poniżej.

Przeczytaj koniecznie: Pogoda na wiosnę 2022. Kiedy będzie ciepło? Nie wszyscy będą zadowoleni z prognozy pogody na marzec i kwiecień 2022

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny?

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny? - zastanawiają się nie tylko dzieci, ale i dorośli. Odpowiedź na to pytanie będzie różna w zależności od tego, o jaki początek wiosny zapytamy? Zazwyczaj mamy jednak na myśli kalendarzowe pory roku, które w każdym roku mają takie samy daty.

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej przypada 21 marca. W 2022 roku będzie to poniedziałek.

Kalendarzowe pory roku

  • Wiosna - 21 marca
  • Lato - 22 czerwca
  • Jesień - 23 września
  • Zima - 22 grudnia

Przeczytaj koniecznie: Jasnowidz Jackowski miał wielką wizję! Chodzi o wiosnę 2022 i kwiecień. Zdradził, jaka będzie pogoda

Zanim rozpocznie się kalendarzowa wiosna 2022, będzie trwała już wiosna astronomiczna. Jest ona wyznaczana przez moment górowania Słońca w zenicie nad równikiem. Równonoc wiosenna w tym roku przypadnie w niedzielę, 20 marca, o godz. 16:33.

Od tego momentu dzień będzie się wydłużał, a noc będzie coraz krótsza. Po tygodniu dzień stanie się jeszcze dłuższy, bowiem przejdziemy z czasu zimowego na letni.

Przeczytaj także: Dzień Wagarowicza - kiedy można nie iść do szkoły? Czy 21 marca 2022 to dzień wolny?

Jak rozpoznać wiosnę?

Pory roku można klasyfikować również obserwując fazy rozwojowe roślin. Są to fenologiczne pory roku. Jak poznamy wiosnę?

  • Początek wiosny – początek topnienia śniegu; kwitnienie: leszczyna, wierzba iwa, przylaszczka.
  • Wczesna wiosna – kwitnienie: mniszek lekarski, czeremcha zwyczajna; pojawienie się liści: kasztanowiec zwyczajny, brzoza brodawkowata.
  • Pełnia wiosny – zazielenienie się lasu liściastego; kwitnienie: kasztanowiec zwyczajny, bez.

Dzień wagarowicza 2022

Z pierwszym dniem wiosny związany jest również dzień wagarowicza. Tego właśnie dnia przyjęło się, że… ucieka się ze szkoły na wagary. W tym roku, dzień wagarowicza wypada więc w poniedziałek, 21 marca.

Sonda
Jaka jest twoja ulubiona pora roku?