Wiosna 2022. Astronomiczna wiosna a kalendarzowa wiosna - czym się różnią? Kiedy wypada wiosna astronomiczna, a kiedy kalendarzowa?

i

Autor: marusya21111999 /Pixabay.com Wiosna 2022. Astronomiczna wiosna a kalendarzowa wiosna - czym się różnią? Kiedy wypada wiosna astronomiczna, a kiedy kalendarzowa?

Wiosna 2022. Astronomiczna a kalendarzowa - czym się różnią? Kiedy wypada wiosna astronomiczna, a kiedy wiosna kalendarzowa?

2022-03-21 8:15

Astronomiczna wiosna a kalendarzowa wiosna - czym się różnią i kiedy wypadają w 2022 roku? Nie ma chyba chyba osoby, która nie czeka na wiosnę! Słońce, zielona trawa, pąki kwiatów - po zimie marzymy właśnie o tym! Kiedy wypada astronomiczna wiosna, a kiedy kalendarzowa w 2022? Czym te daty się od siebie różnią? Dobre informacje są takie, że obie daty w 2022 roku wypadają już w marcu! Szczegóły poniżej.

Wiosna 2022. Astronomiczna wiosna a kalendarzowa wiosna

Kiedy będzie już wiosna? To pytanie zadaje sobie chyba każdy. Czekamy na oznaki wiosny, nie możemy się doczekać słońca i zieleni. Kiedy wypada astronomiczna, a kiedy kalendarzowa wiosna? Data wcale nie jest ta sama! Wiosna astronomiczna wypadnie wcześniej, niż kalendarzowa. Rozpoczyna się 20 marca 2022, natomiast wiosna kalendarzowa rozpoczyna się 21 marca - to stała data. W tym roku wypada w poniedziałek. Jaka jest różnica między tymi dwoma pojęciami? Wyjaśniamy!

Polecamy: Jasnowidz Jackowski miał wielką wizję! Chodzi o wiosnę 2022 i kwiecień. Zdradził, jaka będzie pogoda

Astronomiczna wiosna

Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie zrównania długości dnia z nocą, zwanego równonocą wiosenną i trwa do przesilenia letniego, a więc zwykle od około 20 marca do 22 czerwca. Astronomiczna wiosna nie ma stałej daty - jednak zwykle przypada na 20 marca. W 2022 roku wiosna astronomiczna rozpocznie się w niedzielę, 20 marca, o godz. 16:33. Dzień będzie nieco dłuższy od nocy - z każdym kolejnym dniem będzie się od wydłużał, a noc będzie stawać się krótsza! I tak aż do przesilenia letniego. Równonoc wiosenna ma zwykle miejsce właśnie 20 marca i trwa przez dokładnie 12 godzin w ciągu dnia i 12 godzin w nocy.

Przeczytaj także: Dzień Wagarowicza - kiedy można nie iść do szkoły? Czy 21 marca 2022 to dzień wolny?

Kalendarzowa wiosna

Wiosna kalendarzowa jak sama nazwa wskazuje, jest wyznaczana przez kalendarz i jest datą stałą. Wszyscy powinniśmy ją znać od dziecka, a przynajmniej od podstawówki! Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej to 21 marca. Nie inaczej będzie i teraz - pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada na poniedziałek, 21 marca 2022.

Przeczytaj koniecznie: Pierwszy dzień wiosny 2022. Kiedy jest pierwszy dzień wiosny? Kiedy przyjdzie wiosna?

Pierwszy dzień wiosny. Ciekawostki

Co ciekawe, pierwszego dnia wiosny wschód i zachód słońca są oddalone od siebie o około 12 godzin na całym świecie. Mówi się, że jedynie podczas równonocy wiosennej można położyć surowe jajko na jego końcu (co jest nieprawdą, bo wprawna ręka zrobi to niezależnie od dnia, czy pory roku).

Oprócz wiosny kalendarzowej i astronomicznej wyróżniamy także wiosnę meteorologiczną (obejmuje miesiące: marzec, kwiecień i maj) oraz fenologiczną (pierwszy dzień rozpoczyna się wraz wraz z wegetacją roślin oraz kwitnienia przebiśniegów i krokusów).

Data kalendarzowej wiosny (21 marca) przyjęła się zwyczajowo, ponieważ kiedyś Słońce osiągało  punkt na niebie wyznaczający wiosnę  najczęściej właśnie 21 marca. W 2044 roku astronomiczna wiosna rozpocznie się już 19 marca!

Sonda
Czy czekasz na wiosnę i ciepłe dni 2022?