Wiosna 2022

i

Autor: Jill Wellington / Pexels Kiedy jest pierwszy dzień wiosny 2022? Wiosna astronomiczna i kalendarzowa już w marcu!

Pierwszy dzień wiosny 2022? Kiedy wiosna astronomiczna, a kiedy kalendarzowa? To wiedza z podstawówki!

2022-03-21 5:06

Pierwszy dzień wiosny 2022 to moment, którego wyczekuje wiele osób. Po śnieżnej i mroźnej zimie, wiele osób już nie może doczekać się pięknej, słonecznej wiosny, w czasie której wszystko budzi się do życia. Kiedy jest pierwszy dzień wiosny 2022? Już dzieci w podstawówce wiedzą, że mamy dwa "pierwsze dni" wiosny. Występuje bowiem wiosna astronomiczna i wiosna kalendarzowa. Kiedy są i czym się różnią? Wyjaśniamy!

Pierwszy dzień wiosny 2022: kiedy jest?

Dla wszystkich, którzy zastanawiają się, kiedy jest pierwszy dzień wiosny 2022, mamy dobre informacje. Wiosna astronomiczna i kalendarzowa już w marcu 2022! To czas, kiedy przyroda budzi się do życia, dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Po śnieżnej i mroźniej zimie wiele osób nie może się już doczekać pierwszego dnia wiosny 2022. Kiedy to nastąpi? Już w podstawówce dzieci uczone są, że możemy mówić o dwóch "pierwszych dniach" wiosny. Rozróżniamy wiosnę astronomiczną, która zaczyna się 20 marca 2022 oraz wiosnę kalendarzową, która rozpoczyna się 21 marca. Czym się od siebie różnią? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu poniżej.

Sprawdź koniecznie: Zmiana czasu na letni 2022. Kiedy zmieniamy czas na letni? [ZMIANA CZASU MARZEC 2022]

Sonda
Czy nie możesz się już doczekać wiosny?

Wiosna astronomiczna a kalendarzowa - czym się różnią?

Wiosna astronomiczna

Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego (czyli trwa mniej więcej od ok. 20 marca do 22 czerwca). Wyznacza ją więc nie kalendarz, lecz Słońce i jego wędrówka. Oznacza to, że pierwszy dzień wiosny astronomicznej co roku wypada inaczej. W 2022 roku wiosna astronomiczna rozpocznie się w niedzielę, 20 marca, o godz. 16:33. Charakteryzuje ją fakt, że od jej rozpoczęcia dzień jest dłuższy od nocy. Z każdym kolejnym dniem wiosny astronomicznej dzień staje się dłuższy, a noc krótsza. Sytuacja ta utrzymuje się aż do przesilenia letniego, od tego dnia dni stają się krótsze, a noce dłuższe.

Sprawdź koniecznie: Wiosna 2022. Pogoda w kwietniu totalnie nas zaskoczy! Jasnowidz Jackowski miał wielką wizję

Wiosna kalendarzowa

Wiosna kalendarzowa to data, którą każdy zna od dziecka i jest ona niezmienna. Co roku wypada ona tego samego dnia, umownie zapisanego w kalendarzu. Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej 2022 rozpocznie się 21 marca, w poniedziałek. Co ciekawe, wiosna astronomiczna i kalendarzowa to nie jedyne "pierwsze dni" wiosny, które znamy. Rozróżnia się także m.in.:

  • wiosnę klimatologiczna (termiczna) - pierwszy dzień tej wiosny wypada, gdy średnia dobowa temperatura powietrza oscyluje pomiędzy 5 a 10 stopni,
  • wiosnę meteorologiczną - obejmuje miesiące: marzec, kwiecień i maj, oznacza to, że pierwszy dzień tej wiosny już za nami - był to 1 marca 2022,
  • wiosnę fenologiczną (przyrodniczą) - pierwszy dzień tej wiosny rozpoczyna się wraz z początkiem wegetacji roślin oraz kwitnienia przebiśniegów i krokusów.

Przeczytaj także: Dzień Wagarowicza - kiedy można nie iść do szkoły? Czy 21 marca 2022 to dzień wolny?

Wiosna zagościła w Bydgoszczy. Kwiaty rosną już w Ogrodzie Botanicznym UKW