Wiosna meteorologiczna już w Polsce! Eksperci tłumaczą, na czym polega

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Pierwszy dzień wiosny. Wiosna meteorologiczna już w Polsce! Eksperci tłumaczą, na czym polega

Pierwszy dzień wiosny już za nami! Jak to możliwe? Eksperci tłumaczą, od kiedy wiosna 2022 jest już w Polsce

2022-03-11 14:15

Wiosna 2022 już jest w Polsce - ta informacja może być dla wielu szokiem. Jak to możliwe, że pierwszy dzień wiosny już za nami? Spieszymy z wyjaśnieniami: 1 marca 2022 roku przywitaliśmy jeden z czterech rodzajów wiosny: wiosnę meteorologiczną. Eksperci od pogody tłumaczą, że ten typ długo wyczekiwanej pory roku bynajmniej nie wiąże się tylko z pozytywnymi warunkami atmosferycznymi. Problemem są m.in. spore wahania temperatur. Czym jest wiosna meteorologiczna? Szczegóły analizujemy w poniższym materiale.

Pierwszy dzień wiosny: marzec 2022

Wiosna meteorologiczna 2022 już się zaczęła, pierwszy dzień tej wiosny przypadł 1 marca. Obejmuje ona trzy miesiące - marzec, kwiecień i maj. Redaktorzy serwisu twojapogoda.pl wyjaśniają, że temperatura dobowa w Polsce oscyluje w tym okresie na poziomie od 5 do 15 stopni. Średnie wartości z ostatnich kilkudziesięciu lat to 6-7 stopni na północy oraz 8-9 stopni na zachodzie, południu i w centrum naszego kraju. Niestety nie wszystkie regiony cieszą się z przyjemnych warunków atmosferycznych. - Najwięcej pochmurnych dni wiosną, bo aż 40, notuje się na pogórzu w południowej Polsce, gdzie niskim chmurom często towarzyszą mgły - czytamy na stronie twojapogoda.pl. Synoptycy zwracają uwagę na jeden poważny problem związany z pogodą, panujących w ostatnich dniach.

Czytaj też: Pogodowy szok w Polsce. Eksperci o olbrzymich wahaniach temperatur i katordze dla organizmu

Wiosna meteorologiczna 2022. Gigantyczne skoki temperatur w Polsce

Przykładem ogromnych wahań temperatur w naszym kraju jest to, co czeka nas w najbliższych godzinach. - Temperatura minimalna miejscami południu i południowym zachodzie od -12°C w kotlinach górskich do -5°C na obszarach nizinnych; na pozostałym obszarze od -4°C do -1°C, tylko nad morzem około 1°C. Wiatr słaby, północny i północno-zachodni - to prognoza IMGW na noc ze środy na czwartek (2-3.03.2022).

Sprawdź koniecznie: Kiedy jest pierwszy dzień wiosny 2022? Kiedy wiosna astronomiczna, a kiedy kalendarzowa? To wiedza z podstawówki!

- Temperatura maksymalna od 1°C na południowym wschodzie i wschodzie, około 3°C w centrum do 6°C, 7°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby, nad morzem umiarkowany, północny i północno-zachodni - to z kolei prognoza na czwartek, w ciągu dnia.

Wiosna meteorologiczna 2022. Jakie będą następne?

Wiosna meteorologiczna trwa od 1 marca. 20 marca o godzinie 16:33, wejściem Słońca w znak Barana i w momencie zrównania się dnia z nocą rozpocznie się tzw. wiosna astronomiczna. Kolejną odmianą jest wiosna klimatologiczna, zwana też termiczną. - Ona rozpoczyna się w Polsce wówczas, gdy średnia temperatura oscyluje pomiędzy 5 a 10 stopni - podają autorzy serwisu twojapogoda.pl. Ostatnią jest wiosna fenologiczna.

- Wiosna przyrodnicza (fenologiczna) cechuje się zazielenianiem trawy i pojawianiem się na drzewach pąków z których wyrastają liście i owoce. Pierwsze wyraźne oznaki nadchodzącej wiosny przyrodniczej, za sprawą wyjątkowo ciepłego lutego, możemy właśnie teraz obserwować na zachodzie, południu i w centrum kraju - podsumowują eksperci twojapogoda.pl.

W naszym serwisie regularnie będziemy analizować prognozy pogody na wiosnę 2022. Zachęcamy też do regularnego sprawdzania komunikatów meteo.

Sonda
Kupujesz już ubrania na wiosnę?
Uderzenie wiosny w Szczecinie. Nie tylko krokusy budzą się do życia
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany