Pył saharyjski dociera do Polski. Zobaczymy go gołym okiem. Odmieni też niebo!

i

Autor: VadymSliusarchuk/pixabay Pył saharyjski dociera do Polski. Zobaczymy go gołym okiem. Odmieni też niebo!

Pył saharyjski dociera do Polski. Zobaczymy go gołym okiem. Odmieni też niebo!

2022-03-15 14:43

Pył saharyjski dociera do Polski. To pierwszy raz w tym roku, gdy dotrze do nas pył znad Sahary. Kiedyś zjawisko u nas nieznane, teraz pojawiające się nawet kilka razy do roku. Jak je rozpoznać? Kiedy pył będzie w Polsce? Sprawdźcie.

Pył saharyjski nad Polską 2022

Samochody oblepione piaskiem czy brudne szyby w mieszkaniach. Taki widok kiedyś w Polsce niespotykany, teraz mamy z nim do czynienie coraz częściej. Wszystko przez pył saharyjski, który dociera do Europy i Polski znad Czarnego Lądu.

Pył saharyjski związany jest z przemieszczaniem się suchych i gorących mas powietrza znad Sahary. Właśnie teraz mamy do czynienia z tym zjawiskiem po raz pierwszy w tym roku. - Na najnowszych danych satelitarnych obserwujemy, jak tumany kurzu, pyłu i drobin piasku zaczynają być unoszone z Sahary na obszarze Maroka i Algierii. Tworząca się chmura pyłu saharyjskiego zostanie następnie skierowana na północ w kierunku Europy – informuje portal dobrapogoda24.pl

Potężne chmury saharyjskiego pyłu przemieszczą się przez Hiszpanię i Francję zarówno w kierunku Wysp Brytyjskich i Skandynawii, a także na wschód przez Niemcy do Czech i Polski. Jako pierwsi zjawisko to odczują mieszkańcy Dolnego Śląska.

Kiedy pył saharyjski dotrze do Polski?

Zazwyczaj pył znad Sahary dociera do Europy w kwietniu, ale czasem dzieje się to wcześniej. W zeszłym roku po raz pierwszy do tego zjawiska doszło już w lutym, w tym roku jest to połowa marca.

Kiedy pył saharyjski dotrze do Polski w marcu 2022 roku? Według wstępnych prognoz zjawisko to rozpocznie się w połowie tygodnia, a swoją kumulację może mieć pod jego koniec, czyli w weekend. Jak informuje portal dobrapogoda24.pl, wtedy „antycyklon będzie się znajdował nad Polską, to pył saharyjski napłynie również nad nasz kraj z zachodu, gdyż wyż kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara, będzie zaciągał powietrze z zachodniej Europy”.

Pod Wrocławiem tworzyła się trąba powietrzna? Niebezpieczna pogoda!

Jak rozpoznać pył saharyjski?

Jak już wspomnieliśmy, najbardziej widocznym skutkiem tego zjawiska jest brud na samochodach, szybach, czy innych elementach infrastruktury. Można je również zaobserwować na niebie, które staje się matowe, a o wschodzie i zachodzie słońca staje się intensywnie żółto-pomarańczowo-czerwone.

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:

Skutki pył znad Sahary w Polsce

Pojawienie się pyłu saharyjskiego może też niekorzystnie wpływać na zdrowie osób, które zmagające się z alergiami lub chorobami układu oddechowego. Mogą one czuć dyskomfort, a nawet mieć problemy zdrowotne, wśród nich należy zwrócić uwagę między innymi na:

  • podrażnienie śluzówek nosa, gardła, a nawet krtani,
  • zapalenie spojówek,
  • problemy z oddychaniem.
Sonda
Którą porę roku lubisz najbardziej?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany