Wulkan budzi się po ponad 200 latach?! Seria trzęsień ziemi i ewakuacje mieszkańców

i

Autor: SHUTTERSTOCK Wulkan budzi się po ponad 200 latach?! Seria trzęsień ziemi i ewakuacje mieszkańców

Wulkan budzi się po ponad 200 latach?! Seria trzęsień ziemi i ewakuacje mieszkańców

W ciągu pięciu dni w okolicach Azorów, portugalskich wysp wulkanicznych odnotowano 2 tysiące niewielkich trzęsień ziemi. Mogą one być zapowiedzią gigantycznego trzęsienia ziemi lub oznaką budzącego się, uśpionego od dwóch stuleci wulkanu. Władze Azorów już opracowują plan ewakuacji mieszkańców.

Wulkan budzi się po ponad 200 latach?! Seria trzęsień ziemi i ewakuacje mieszkańców

Władze portugalskiego archipelagu położonego w środkowej części Oceanu Atlantyckiego chcą ewakuować mieszkańców. Wszystko przez trzęsienia ziemi, które odnotowano w okolicach Azorów. Do tej pory było ich już około 2 tysięcy! Tylko w ciągu jednej doby odnotowano 90 trzęsień w regionie wyspy Sao Jorge.

Zobacz także: QUIZ. Tajemniczy świat kosmosu. Większość pada na szóstym pytaniu!

Według władz Azorów, aktywność sejsmiczna rozpoczęła się w sobotę 19 marca po południu. Wszystko wskazuje na to, że ze snu budzi się uśpiony od ponad 200 lat wulkan Urzelina.

- Od sobotniego popołudnia na wyspie Sao Jorge zarejestrowano około dwóch tysięcy trzęsień ziemi - mówił dziennikarzom burmistrz gminy Velas Luis Silveira, cytowany przez TVNmeto. Jak dotąd wstrząsy nie spowodowały żadnych szkód.

Przeczytaj także: Jasnowidz Jackowski w swojej wizji TO zobaczył! Chodzi o kwiecień 2022 i pogodę. Co się stanie?

Zdaniem naukowców, wzrost aktywności sejsmicznej przypomina serię trzęsień ziemi, które odnotowywano przed erupcją wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma do którego doszło w ubiegłym roku.

Ostatni raz wulkan Urzelina dał o sobie znać w 1808 roku. Jak informuje portal twojapogoda.pl, doszło wówczas do do erupcji szczelinowej z intensywną produkcją popiołów oraz lawy. W krytycznym momencie erupcji, pył przysłonił słońce nad  Azorami na tydzień. Doszło też do emisji trujących gazów oraz przepływów piroklastycznych. W wyniku erupcji udusiło się wówczas 30 osób.

Część mieszkańców wysypy Sao Jorge została przewieziona do miasta Calheta, położonego po drugiej stronie wysypy. To głównie osoby przebywające w szpitalach lub w domach opieki. Służby ratownicze są w pełnej gotowości.

Sao Jorge jest jedną z  dziewięciu wulkanicznych wysp wchodzących w skład archipelagu. Mieszka tam około  8,2 tysiąca osób.

Sonda
Chciałbyś zobaczyć erupcję wulkanu z bliska?