Fala upałów wdziera się do Polski. Pomarańczowy alert IMGW. W tych regionach nawet 34 stopnie

i

Autor: Shutterstock Fala upałów wdziera się do Polski. Pomarańczowy alert IMGW. W tych regionach nawet 34 stopnie

Afrykańskie upały wracają!

Fala upałów wdziera się do Polski. Pomarańczowy alert IMGW. W tych regionach nawet 34 stopnie

Prognoza pogody dla Polski w środę, 3 sierpnia. Nadciąga fala upałów. Pogoda podzieliła nasz kraj na upalny zachód i nieco chłodniejszy wschód. Sytuacja jest na tyle poważna, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał pomarańczowy alert meteo II stopnia przed upałami dla kilku województw. Fala upałów wdarła się do zachodniej części naszego kraju. W regionach zaznaczonych "na pomarańczowo" temperatura może podskoczyć nawet do 34 stopni Celsjusza! Gdzie będzie najcieplej w środę (3 sierpnia)? Szczegóły prognozy pogody dla Polski w dalszej części artykułu.

Upał w Polsce. IMGW ostrzega kilka województw

Fala upałów wdziera się do Polski. Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) nie pozostawiają złudzeń. Już w środę (3 sierpnia) skutki upałów odczują mieszkańcy zachodniej Polski. Co mówią prognozy pogody na temat upału w Polsce? - Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 34°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 20°C - czytamy w komunikacie IMGW, które wydało pomarańczowe alerty meteo II stopnia przed upałami dla sześciu województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, a także dla części województw dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego. W tych regionach upał ma pozostać - według prognoz IMGW - do piątku (5 sierpnia). Prawdopodobieństwo występowania upałów oceniane jest na 80 proc. W kolejnych dniach, tj. 4 i 5 sierpnia upały wedrą się już na teren całej Polski.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Długoterminowa prognoza na zimę. Temperatury mogą nas zaskoczyć!

Upał w Polsce, 3 sierpnia. Co mówią prognozy IMGW?

Co jeszcze dziać się będzie dzisiaj w pogodzie? - W środę poranna aura na północnym i południowym wschodzie może przynieść lokalnie mgły, w ciągu dnia słonecznie, a na zachodzie bardzo ciepło - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Ogrodnik. - Zachmurzenie umiarkowane, duże jedynie okresami w południowo wschodniej części kraju. Tam gdzieniegdzie możliwy przelotny deszcz i burze - dodał Ogrodnik i zaznaczył, że w trakcie burz opady wyniosą od 5 do 10 mm, zaś porywy wiatru do 55 km/h. Prognoza synoptyczna Michała Ogrodnika z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej potwierdza, że w środę (3 sierpnia) nad Polskę z zachodu zacznie napływać ciepłe powietrze. Przed nami słoneczny i upalny dzień.

Temperatura maksymalna - jak prognozuje synoptyk IMGW - wyniesie na krańcach zachodnich 33-34°C, a w centrum i na południu około 27-28°C. .Natomiast w strefie brzegowej Morza Bałtyckiego i północnym wschodzie termometry nie powinny przekroczyć 26 stopni. Wiatr słaby, z kierunków południowych.

Temperatura minimalna w nocy z 3 na 4 sierpnia będzie się wahać od 12-14°C w Kotlinach Karpackich, w centrum 17°C do nawet 21°C lokalnie na zachodzie Polski. Powieje słaby wiatr, z kierunku południowo-wschodniego.

CZYTAJ TEŻ: Perseidy 2022. Kiedy będzie ich najwięcej? Tej nocy nie zaśniesz!

Sonda
Czy lubisz upały?
Kontrowersyjny występ kabaretu Neo-Nówka. Jest afera! Poseł PO komentuje