Burza geomagnetyczna uderzy w Ziemię? Możliwe zakłócenia sieci energetycznych i GPS!

i

Autor: ipicgr /pixabay.com/zdjęcie ilutracyjne Burza geomagnetyczna uderzy w Ziemię? Możliwe zakłócenia sieci energetycznych i GPS!

Burza słoneczna

Burza geomagnetyczna uderzy w Ziemię? Możliwe zakłócenia sieci energetycznych i GPS!

2022-08-02 16:21

Według informacji przekazanych przez ekspertów z Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) w środę (3.08.2022) uderzy w Ziemię burza geomagnetyczna. Wszystko przez to, że na Słońcu doszło do wyrzutu wiatru słonecznego. Cząsteczki gazu mogą uderzyć w naszą planetę. Co to oznacza? Szczegóły poniżej.

Według informacji przekazanych przez amerykańskich ekspertów z  Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) w atmosferze Słońca (a konkretnie z południowej dziury) wydobył się gaz. Co to oznacza? Jak podaje National Geographic, część gazu, z którego składa się korona słoneczna odrywa się i zostaje wyrzucona w przestrzeń kosmiczną. Prędkość, jaką może osiągnąć jest ogromna, bo nawet do 2000 km/s. Jeśli któryś z takich wyrzutów dociera do Ziemi, uderza w nasze pole magnetyczne. W taki sposób powstaje burza geomagnetyczna. Według Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej koronalne wyrzuty masy zwykle potrzebują około 15 do 18 godzin, aby dotrzeć do Ziemi.

Zobacz również: Długoterminowa prognoza pogody. Fala upałów jest już pewna! Znamy daty

Burza geomagnetyczna 3.08.2022

W środę (3.08.2022) prognozowana jest burza słoneczna, jednak według naukowców nie mamy powodów do obaw. Jak podaje portal livescience.com burza będzie słaba, może powodować niewielkie wahania w sieciach energetycznych i wpływać na niektóre funkcje satelitarne w tym na urządzenia mobilne i systemy GPS.

Polecamy:  Perseidy 2022. Kiedy będzie ich najwięcej? Tej nocy nie zaśniesz!

Co ciekawe, burze geomagnetyczne mogą wprowadzić w błąd zwierzęta, które wykorzystują ziemskie pole magnetyczne jako nawigacji. Dotyczy to m.in. owadów, ryb, płazów, a także ptaków oraz ssaków.

36-latka zginęła w spalonym mitsubishi na S8
Sonda
Myślisz, że kiedyś ludziom uda się osiedlić inną planetę niż Ziemia?
Nasi Partnerzy polecają