Historyczny obrót kuli ziemskiej. Anomalia zwiastuje krótszą dobę

i

Autor: pixabay.com/zdjęcie poglądowe Historyczny obrót kuli ziemskiej. Anomalia zwiastuje krótszą dobę

Doby będą coraz krótsze? Ziemia przyspiesza

Historyczna anomalia. Naukowcy w szoku! Ziemia obraca się coraz szybciej

2022-08-02 13:30

Dobra najkrótsza w historii pomiarów. Źródła anomalii są teraz przedmiotem analizy naukowców - bo tak zaskakujący rekord nie zgadza się z dotychczasową, obserwowaną od lat, przeciwną tendencją. Ziemia obraca się coraz szybciej, a to oznacza krótsze doby. Ale czy na pewno?

Najkrótsza dobra w historii pomiarów. Rekord odnotowany 29 czerwca

Precyzyjny pomiar ruchu obrotowego ziemi jest tak dokładny od 1972 roku - wtedy rozpoczęliśmy pomiar zegarem atomowym, który wskazał na zwyczajowe 24 godziny, a dokładniej 86 400 sekund (w rzeczywistości każda dobra charakteryzuje się minimalnymi odchyłami od tej normy).

Od kilku lat obserwujemy przyspieszanie ruchu obrotowego, co skutkuje krótszą dobą. O jakim przyspieszeniu mowa? Skalę oddaje niedawno odnotowany historyczny rekord obrotu ziemi wokół własnej osi, który padł 29 czerwca 2022 roku. Doba trwała wtedy o 1,59 milisekundy krócej niż standardowe 86 400 sekund.

Polecamy: Długoterminowa prognoza pogody. Fala upałów jest już pewna! Znamy daty

Za te dane odpowiada Międzynarodowa Służba Ruchu Obrotowego Ziemi i Systemów Odniesienia (IERS), a jej wynik analizował portal "TimeAndDate". I z ich narracji wynika, że obserwowane od kilku lat przyspieszenie obrotu jest... tymczasowe. Trend w skali makro - tysiąclecia, a nawet miliony lat - ma być zupełnie odwrotny. Ziemia raczej zwalnia, a to oznacza, że doba trwa dłużej. I dłużej ma trwać w przyszłości. Źródło tej zmiany znamy dość dobrze - to zasługa księżyca, który stopniowa oddala się od kuli ziemskiej. - Im bliżej Ziemi znajduje się Srebrny Glob, tym nasza planeta obraca się szybciej. Tymczasem Księżyc, który jest oddalony od Ziemi średnio o 384 tysiące kilometrów, każdego roku oddala się od nas o 4 centymetry - precyzuje portal TwojaPogoda.pl.

Nie przegap: Ekspert o mrocznej wizji pogody w Polsce. Znikną uprawy ziemniaków! Czekają nas ekstremalne anomalie

Pozostaje więc pytanie, skąd obserwowany od kilku lat odwrotny trend, przyspieszania obrotu? Tego naukowcy nie są pewni. Wiadomo jednak, że to tymczasowe, bo oddalanie się księżyca w dłuższej perspektywie spowoduje wydłużenie doby. Dla przykładu, na tle historii naszej planety, w sumie oddalił się już na tyle, że 1,5 miliarda lat temu doba trwała tylko 18 godzin. Docelowo, ruch ziemi ma spowolnić do ruchu obrotowego księżyca, który trwa... 27 dni. Nie stanie się to jednak za naszego życia. To perspektywa milionów lat. 

Sonda
Czy chciałbyś polecieć w kosmos?