Długoterminowa prognoza na zimę. Temperatury mogą nas zaskoczyć!

i

Autor: Shutterstock

Jaka pogoda zimą?

Długoterminowa prognoza na zimę. Temperatury mogą nas zaskoczyć!

2022-07-30 6:00

Choć jej początek dopiero za kilka miesięcy, na zbliżającą się astronomiczną zimę spoglądamy z niepokojem. Wszystko przez aktualną sytuacją gospodarczą. Ceny energii idą w górę w zastraszającym tempie. Istnieje obawa o to, czy zimą w naszych domach nie zabraknie węgla i czy przy siarczystych mrozach nie będziemy marznąć w domach. Pojawiają się pierwsze długoterminowe prognozy na zimę. Wyliczenia ekspertów mogą nas zaskoczyć! Szczegóły w dalszej części artykułu.

Czy najbliższa zima będzie sroga? Wielu z nas zadaje to pytanie. I chociaż w kalendarzu środek lata, zbliżająca się astronomiczna zima napawa niepokojem i skłania do refleksji, jaka będzie pogoda zimą. Winna takie myśleniu jest aktualna sytuację gospodarcza. Ceny energii rosną w oszałamiającym tempie. Szczególnie odczuwalne będzie to właśnie zimą, kiedy będziemy potrzebować chociażby węgla. Za kilka miesięcy ceny mogą być tak wysokie, że węgiel stanie się towarem luksusowym. Od tego, jak dużo energii zużyjemy, zależeć będzie pogoda zimą. Co mówią prognozy?

Prognoza długoterminowa. Zima zaskoczy nas... ciepłem?

Scenariusz srogiej zimy z wielodniowymi mrozami sięgającymi kilkunastu stopni poniżej zera brzmi jak z koszmaru. Na portalu twojapogoda.pl dokonano analizy prognoz sezonowych wiodących międzynarodowych placówek meteorologicznych. Jaka będzie pogoda zimą? Na razie powodów do obaw nie ma, ponieważ na razie prognozy długoterminowe sugerują... bardzo ciepłą zimę. W grudniu średnie temperatury będą wyższe od wieloletniej normy. Co więcej, w styczniu i lutym 2023 r. ma być jeszcze cieplej! Zaskakuje to tym bardziej, że pierwsze dwa miesiące to zazwyczaj najzimniejszy czas w roku.

Jak czytamy na twojapogoda.pl, "średnia temperatura powietrza w styczniu miałaby być nawet od 1 do 2 stopni wyższa od normy wieloletniej, co oznacza bardzo łagodne temperatury, niewiele mroźnych okresów oraz częściej deszcz i deszcz ze śniegiem aniżeli śnieg". Taka pogoda zimą ma być nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

Taki scenariusz jest korzystny dla naszych portfeli. Mniej mroźnych dni to mniej użytkowanej energii, a co za tym idzie - niższe rachunki. Długoterminowe prognozy mają jednak to do siebie, że są najrzadziej sprawdzalne. W tym przypadku miejmy jednak nadzieję, że prognoza sprawdzi się.

ZOBACZ TEŻ: Betonowe centrum miasta a temperatura powietrza. Ciekawe wyliczenia eksperta IMGW

Źródło: TwojaPogoda.pl

Sonda
Czy lubisz zimę?
Krystian spoczął w grobie z ukochaną mamą