Barszcz Sosnowskiego to jedna z najbardziej toksycznych roślin w Polsce. Zetknięcie z nią jest szczególnie niebezpieczne w upalne dni. W jej soku i olejkach eterycznych występują substancje toksyczne, które pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. Dodatkowo może powodować podrażnienia górnych dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy oraz zapalenie spojówek.
Barszcz Sosnowskiego. Gdzie rośnie w Polsce? MAPA
Na internetowej mapie występowania barszczu Sosnowskiego pojawiają się w całej Polsce nowe siedliska tej groźnej rośliny. Są one na bieżące zaznaczane na portalu http://mapa.barszcz.edu.pl/
Zobacz koniecznie: Uważaj na barszcz Sosnowskiego! Oparzenia, pęcherze i straszny ból - to skutki kontaktu z tą rośliną. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?
Jak przekazali przedstawiciele Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, w województwie pomorskim "naliczono już kilkaset stanowisk, a liczba ich stanowisk z roku na rok wzrasta".
Polecany artykuł:
Jednocześnie wskazano, że w ostatnich dniach inspektorzy RDOŚ w Gdańsku nie otrzymali informacji od mieszkańców o pojawieniu się nowych siedlisk barszczu Sosnowskiego na terenie Pomorza.
Barszcz Sosnowskiego na Pomorzu
Z internetowej mamy wynika, że na terenie woj. pomorskiego największe siedliska zaobserwowano w okolicach Pruszcza Gdańskiego, Żukowa, Starogardu Gdańskiego i Gdyni.
Barszcz Sosnowskiego! Oparzenia, pęcherze i straszny ból
W przypadku natknięcia się na barszcz Sosnowskiego należy zachować ostrożność. Najlepiej nie zbliżać się do niego i nie dotykać go. Jeżeli jednak doszło do kontaktu z rośliną, trzeba niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne, przynajmniej przez 48 godzin (promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn).
Osoby, które zauważyły barszcz Sosnowskiego powinny zgłosić ten fakt, dzwoniąc na numer alarmowy straży miejskiej bądź gminnej.