Barszcz Sosnowskiego: oparzenia i bąble powodują koszmarny ból!
Trujący i bardzo groźny barszcz Sosnowskiego kwitnie w czerwcu i w lipcu. W tym okresie trzeba szczególnie uważać na wysokie, dorastające nawet do 4 metrów rośliny z białymi kwiatami, wyglądem przypominające koper włoski. To niebezpieczna roślina - dotknięcie jej powoduje najpierw zaczerwienienie skóry i świąt, które po kilkunastu minutach, a czasami nawet dopiero po dwóch dniach, zamieniają się w bolesne poparzenia. Barszcz Sosnowskiego, a właściwie toksyny, które znajdują się na jego łodygach i liściach, mogą powodować na skórze pęcherze charakterystyczne dla oparzeń II i III stopnia i potworny ból.
Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?
Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego, żeby trzymać się od niego z daleka i uchronić się przed poparzeniami? Najważniejsze, to zwracać uwagę na cechy charakterystyczne tej rośliny. GIS przygotował specjalny poradnik, który pomoże odróżnić go na przykład od popularnego kopru włoskiego. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego? Oto wskazówki GIS:
- barszcz Sosnowskiego osiąga wysokość do 4 metrów - często wyrasta poza inne krzaki, bardzo się wyróżnia
- średnica łodygi barszczu Sosnowskiego to ok. 10 cm - to kolejne cecha charakterystyczna, która mocno wyróżnia tę roślinę
- na łodygach i liściach barszczu Sosnowskiego znajdują się włoski, które produkują toksyczną substancję - to właśnie ta toksyna powoduje świąd, pieczenie, a nawet pęcherze jak przy poparzeniach II i III stopnia!
- barszcz Sosnowskiego charakteryzuje się białym kwiatostanem oraz wielkimi liśćmi - białe kwiaty i duże liście od razu rzucają się w oczy
- barszcz Sosnowskiego często mylony jest z wyrośniętym koprem włoskim - jest jednak dużo większy
Barszcz Sosnowskiego: mapa. Gdzie rośnie ta groźna roślina?
Barszcz Sosnowskiego rośnie w całej Polsce. Można go zauważyć na łąkach, przy drogach, a czasami nawet w krzakach na miejskich osiedlach. Rośliny usytuowane w pobliżu miejsc, w których bawią się dzieci są szczególnie niebezpieczne. Dlatego mieszkańcy wymieniają się nawzajem i ostrzegają przed miejscami, w których rośnie barszcz Sosnowskiego. W internecie funkcjonuje także mapa barszczu Sosnowskiego, na której można zgłaszać i sprawdzać miejsca występowania tej rośliny na terenie całej Polski. Gdzie widziano tę roślinę w czerwcu 2022? Oto przykładowe lokalizacje od mieszkańców:
- - Przynajmniej kilka roślin kwitnie wzdłuż „Zakopianki” w okolicy Szaflar - informuje Kamila
- - Krzaki barszczu Sosnowskiego rosły przy ul. Grudziądzkiej w Toruniu, ale na szczęście zajęła się już nimi Straż Miejska - informuje Weronika
Na barszcz Sosnowskiego natknęli się także rowerzyści w miejscowości Tuczno Trzecie w Zachodniopomorskiem. Roślina była także widziana w Siemiancach na Dolnym Śląsku, w miejscowości Kolonia Kąty niedaleko Zamościa, a także w Jastarni.
Gdzie zgłosić barszcz Sosnowskiego? Co robić?
Co zrobić, jeśli zauważymy barszcz Sosnowskiego? GIS przestrzega, by nie działać na własną rękę i pod żadnym pozorem nie dotykać rośliny. - Nie dotykaj, nie wycinaj, nie niszcz! Możesz się poparzyć - ostrzega GIS. W przypadku rozpoznania barszczu Sosnowskiego, najlepiej zgłosić ten fakt odpowiednim służbom. Przypadki występowania barszczu Sosnowskiego na terenie miasta można zgłaszać Straży Miejskiej na przykład poprzez bezpłatny numer telefonu: 986.