Niezwykłe zjawisko nad Polską. Przypominało UFO! Skąd te dziwne kształty?

i

Autor: christianplass/cco/Pixabay.com Latające spodki nad Polską? Fani teorii na temat UFO poczują się zawiedzeni, ale nie. Takie niezwykłe kształty przybrały obłoki lentikularne, zdj. ilustracyjne

Szokujące zjawisko

Niezwykłe zjawisko nad Polską. Przypominało UFO! Skąd te dziwne kształty?

2022-07-15 11:59

Latające spodki nad Polską? Fani teorii na temat UFO poczują się zawiedzeni, ale nie. Takie niezwykłe kształty przybrały obłoki, które zaobserwowano na niebie w naszym kraju w dniach 12-13 lipca. Chmury w kształcie okrągłych statków kosmicznych, które pojawiły się nad zachodnią, południową i centralną Polską, to obłoki lentikularne, Altocumulus lenticularis.

Niezwykłe zjawisko nad Polską. Przypominało UFO! Skąd te dziwne kształty?

UFO dotarło do Polski? Nie, choć jak informuje TwojaPogoda.pl, obserwatorzy nieba w naszym kraju mogli mieć w tym tygodniu, 11-17.07, wrażenie, że widzą statki kosmiczne. Łudząco do nich podobne okazały się natomiast chmury, które pojawiły się 12 i 13 lipca nad nad zachodnią, południową i centralną Polską. To obłoki lentikularne, z łaciny Altocumulus lenticularis, albo inaczej chmury soczewkowate. Zazwyczaj można je zaobserwować nad terenami pagórkowatymi i górami, choć w tym przypadku pojawiły się nadspodziewani licznie i to na znacznym obszarze kraju, co jest już samo w sobie unikalnym zjawiskiem. Latające spodki znad Polski mogły powstać dzięki napływowi stabilnego powietrza z południa, które dotarło do pasm górskich. W ten sposób utworzyły się fale stojącego powietrza, na czubkach których powstały właśnie obłoki lentikularne, lokalnie łącząc się w wielkie chmary podłużnych chmur, noszących łacińską nazwę Altocumulus lenticularis dublicatus.

Czytaj też: Fatalna prognoza na weekend. Wakacje zrujnowane przez pogodę? Burze to nie wszystko

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Tam jeżdżą na zagraniczne wakacje Polacy. Jak się nazywają te kurorty?

Pytanie 1 z 10
Jak się nazywa popularne wśród Polaków miasto na Riwierze Tureckiej?
Sonda
Boisz się burz?
Robią gofry w kształcie genitaliów. Poznańska cukiernia robi furorę
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany