Wiatr do 150 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne! Zrobi się niebezpiecznie. Pogodowy armagedon [Pogoda IMGW na 29.01.-30.01.2022]

2022-01-28 14:36
Załamanie pogody na Podkarpaciu
Autor: Beata Olejarka/SUPER EXPRESS Załamanie pogody na Podkarpaciu

Pogoda na weekend, 29-30 stycznia 2022 dla Polski, jaką przygotowali specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) nie brzmi optymistycznie. Przez Polskę będzie przemieszczał się aktywny układ niskiego ciśnienia z silnym i bardzo silnym wiatrem, z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem - poinformował w piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Szczegóły prognozy pogody dla Polski na sobotę i niedzielę, 29.01.-30.01 poniżej.

W nadchodzący weekend będzie bardzo niebezpiecznie. Jak wskazazują symoptycy z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), "w nocy miejscami może być ślisko". "Najsilniejszy wiatr wystąpi w nocy z soboty na niedzielę (29.01./30.01) i w niedzielę. Nad morzem w porywach może osiągać nawet 120 km/h, w głębi lądu około 90-100 km/h". Dodano, że w związku z prognozą silnego wiatru będą wydane ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem w głębi lądu, a nad morzem mogą być nawet trzeciego, najwyższego, stopnia.

IMGW ostrzega, że "porywy wiatru mogą spowodować łamanie gałęzi lub nawet powalanie całych drzew, zrywanie linii energetycznych i wiele innych niebezpieczeństw". "Już dziś (piątek, 28.01) w Tatrach obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu, z przyrostem pokrywy do 20 cm. Poza tym przez cały weekend w górach będą zawieje i zamiecie śnieżne" - podają synoptycy.

Jaka będzie pogoda w sobotę, 29.01.2022?

Jak wynika z analiz ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), w sobotę (29.01.2022) Polska dostanie się pod wpływem głębokiego niżu z ośrodkami nad Skandynawią, "z zachodu na wschód kraju przemieści się strefa frontu ciepłego" - dodano.

- Będziemy w chłodnym powietrzu polarnym, a za frontem napłynie ciepła masa powietrza polarnego morskiego - wskazują synoptycy IMGW - W sobotę na południowym wschodzie mogą pojawić się też opady marznące powodujące gołoledź - podano.

Pogoda nas nie rozpieszcza. Według informacji synoptyków z IMGW, w sobotę przemieszczające się z północnego zachodu na wschód opady śniegu i deszczu ze śniegiem, przechodzące w zachodniej połowie kraju w deszcz. Na południu i w centrum możliwe przejściowo opady marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Na zachodzie okresami o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana suma do 10 mm. W północno-wschodniej części Polski przejściowy przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 7 cm.

Jaka będzie temperatura w sobotę, 29.01?

W sobotę prognozowana jest temperatura maksymalna od -1 st.C na wschodzie, około 2 st.C w centrum, do 8 st.C na północnym zachodzie; w rejonach podgórskich Karpat około -2 st.C. Będzie mocno wiało!

- Wiatr umiarkowany, stopniowo wzmagający się do dość silnego, nad morzem dość silny i silny od 30 km/h do 45 km/h, porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Porywy wiatru do 65 km/h, wieczorem na zachodzie do 75 km/h, nad morzem do 80 km/h, a w górach do 90 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne - czytamy na stronie IMGW.

Polecamy: Windy: Aplikacja z radarem pogodowym. Jak korzystać z Windy?

Jaka będzie pogoda w niedzielę, 30.01?

Prognoza pogody IMGW przewiduje, że w niedzielę (30.01.2022) "Polska będzie pod wpływem niżu przemieszczającego się znad Łotwy nad Rosję". "Z północnego zachodu, za frontem chłodnym, napłynie chłodne powietrze polarne morskie" - wskazano.

W niedzielę zachmurzenie duże, większe przejaśnienia głównie na zachodzie kraju. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Na Podlasiu i Podkarpaciu opady śniegu o natężeniu umiarkowanym powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Miejscami w pasie nadmorskim w dalszym ciągu krótkotrwale burze i krupa śnieżna.

Jaka będzie temperatura 30.01?

Z informacji przekazanych przez IMGW wynika, że temperatura maksymalna od 1°C na wschodzie, około 2°C,3°C w centrum, do 4°C, 5°C na zachodzie i nad morzem. W rejonach podgórskich Karpat około 0°C.

- Wiatr dość silny, nad morzem dość silny i silny od 30 km/h do 45 km/h, w porywach zwłaszcza w pierwszej połowie dnia do 110 km/h później słabnące do około 90 km/h, najsilniejsze porywy w dalszym ciągu nad morzem i w Karpatach, osiągać tam będą wartość około 120 km/h, w Sudetach w pierwszej połowie dnia 150 km/h wieczorem słabnące do 100 km/h, północno-zachodni  i zachodni.

Zgodnie z prognozą pogody IMGW opisującą baryczną sytuację w Polsce od piątku do niedzieli ciśnienie będzie szybko rosło.

Trudne warunki na podkarpackich drogach
Sonda
Czy jesteście wrażliwi na zmiany pogody?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE