Załamanie pogody na Podkarpaciu

i

Autor: Beata Olejarka/SUPER EXPRESS Załamanie pogody na Podkarpaciu

Wiatr do 150 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne! Zrobi się niebezpiecznie. Pogodowy armagedon [Pogoda IMGW na 29.01.-30.01.2022]

2022-01-28 14:36

Pogoda na weekend, 29-30 stycznia 2022 dla Polski, jaką przygotowali specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) nie brzmi optymistycznie. Przez Polskę będzie przemieszczał się aktywny układ niskiego ciśnienia z silnym i bardzo silnym wiatrem, z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem - poinformował w piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Szczegóły prognozy pogody dla Polski na sobotę i niedzielę, 29.01.-30.01 poniżej.

W nadchodzący weekend będzie bardzo niebezpiecznie. Jak wskazazują symoptycy z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), "w nocy miejscami może być ślisko". "Najsilniejszy wiatr wystąpi w nocy z soboty na niedzielę (29.01./30.01) i w niedzielę. Nad morzem w porywach może osiągać nawet 120 km/h, w głębi lądu około 90-100 km/h". Dodano, że w związku z prognozą silnego wiatru będą wydane ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem w głębi lądu, a nad morzem mogą być nawet trzeciego, najwyższego, stopnia.

IMGW ostrzega, że "porywy wiatru mogą spowodować łamanie gałęzi lub nawet powalanie całych drzew, zrywanie linii energetycznych i wiele innych niebezpieczeństw". "Już dziś (piątek, 28.01) w Tatrach obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu, z przyrostem pokrywy do 20 cm. Poza tym przez cały weekend w górach będą zawieje i zamiecie śnieżne" - podają synoptycy.

Jaka będzie pogoda w sobotę, 29.01.2022?

Jak wynika z analiz ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), w sobotę (29.01.2022) Polska dostanie się pod wpływem głębokiego niżu z ośrodkami nad Skandynawią, "z zachodu na wschód kraju przemieści się strefa frontu ciepłego" - dodano.

- Będziemy w chłodnym powietrzu polarnym, a za frontem napłynie ciepła masa powietrza polarnego morskiego - wskazują synoptycy IMGW - W sobotę na południowym wschodzie mogą pojawić się też opady marznące powodujące gołoledź - podano.

Pogoda nas nie rozpieszcza. Według informacji synoptyków z IMGW, w sobotę przemieszczające się z północnego zachodu na wschód opady śniegu i deszczu ze śniegiem, przechodzące w zachodniej połowie kraju w deszcz. Na południu i w centrum możliwe przejściowo opady marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Na zachodzie okresami o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana suma do 10 mm. W północno-wschodniej części Polski przejściowy przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 7 cm.

Jaka będzie temperatura w sobotę, 29.01?

W sobotę prognozowana jest temperatura maksymalna od -1 st.C na wschodzie, około 2 st.C w centrum, do 8 st.C na północnym zachodzie; w rejonach podgórskich Karpat około -2 st.C. Będzie mocno wiało!

- Wiatr umiarkowany, stopniowo wzmagający się do dość silnego, nad morzem dość silny i silny od 30 km/h do 45 km/h, porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Porywy wiatru do 65 km/h, wieczorem na zachodzie do 75 km/h, nad morzem do 80 km/h, a w górach do 90 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne - czytamy na stronie IMGW.

Polecamy: Windy: Aplikacja z radarem pogodowym. Jak korzystać z Windy?

Jaka będzie pogoda w niedzielę, 30.01?

Prognoza pogody IMGW przewiduje, że w niedzielę (30.01.2022) "Polska będzie pod wpływem niżu przemieszczającego się znad Łotwy nad Rosję". "Z północnego zachodu, za frontem chłodnym, napłynie chłodne powietrze polarne morskie" - wskazano.

W niedzielę zachmurzenie duże, większe przejaśnienia głównie na zachodzie kraju. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Na Podlasiu i Podkarpaciu opady śniegu o natężeniu umiarkowanym powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Miejscami w pasie nadmorskim w dalszym ciągu krótkotrwale burze i krupa śnieżna.

Jaka będzie temperatura 30.01?

Z informacji przekazanych przez IMGW wynika, że temperatura maksymalna od 1°C na wschodzie, około 2°C,3°C w centrum, do 4°C, 5°C na zachodzie i nad morzem. W rejonach podgórskich Karpat około 0°C.

- Wiatr dość silny, nad morzem dość silny i silny od 30 km/h do 45 km/h, w porywach zwłaszcza w pierwszej połowie dnia do 110 km/h później słabnące do około 90 km/h, najsilniejsze porywy w dalszym ciągu nad morzem i w Karpatach, osiągać tam będą wartość około 120 km/h, w Sudetach w pierwszej połowie dnia 150 km/h wieczorem słabnące do 100 km/h, północno-zachodni  i zachodni.

Zgodnie z prognozą pogody IMGW opisującą baryczną sytuację w Polsce od piątku do niedzieli ciśnienie będzie szybko rosło.

Trudne warunki na podkarpackich drogach
Sonda
Czy jesteście wrażliwi na zmiany pogody?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany