Śnieżyca

i

Autor: Pixabay Atak zimy na całym świecie. Czegoś takiego nie widziano od kilkudziesięciu lat. Mieszkańcy marzną, a miasta są sparaliżowane.

Pogoda bije spektakularne rekordy. Czegoś takiego nie widzieliśmy od kilkudziesięciu lat

2022-01-28 12:00

Zima daje się we znaki! Pogoda bije spektakularne rekordy. Nie chodzi jednak o Polskę, ale o południową Europę, a także... północną Afrykę i Bliski Wschód. To trudne do uwierzenia, ale tej zimy spadło tam więcej śniegu niż w naszym kraju! Mieszkańcy tamtych rejonów świata, nieprzyzwyczajeni do zimna, bez domów i mieszkań wyposażonych w ogrzewanie, marzną. Śnieżyce paraliżują ruch drogowy i odcinają mniejsze miejscowości od świata. Czegoś takiego nie widziano od kilkudziesięciu lat!

Pogoda zaskoczyła mieszkańców południowej Europy, a także północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Jak czytamy na stronie twojapogoda.pl, "wyjątkowo zimne powietrze znad Arktyki, zamiast spłynąć w głąb Europy, zostało zepchnięte znacznie dalej na południe i dotarło tam, gdzie zapuszcza się raz na wiele lat". To zazwyczaj mało prawdopodobne, ale w ciepłej Grecji czy Turcji spadło więcej śniegu niż w Polsce, co sparaliżowało tamtejsze miasta. Jeszcze gorzej jest na Bliskim Wschodzie, gdzie śnieżyce wstrzymały nie tylko ruch drogowy, ale również ruch kolejowy oraz lotniczy! Obecnie to, co widzą za oknami mieszkańcy Bliskiego Wschodu bardziej przypomina dawną, srogą zimę w Polsce. Np. w Jerozolimie spadło 10 cm śniegu. Ten nietypowy widok rozbawił mieszkańców miasta, szczególnie dzieci, które korzystają z zimowego szaleństwa i bawią się na śniegu.

Grecy tkwią w śniegu, 20 osób zamarzło w Turcji

Nie do śmiechu jest mieszkańcom górskich miejscowości, których jedyne drogi dojazdowe są nieprzejezdne przez śnieg i pośniegowe błoto. Miasteczka w górach są odcięte od świata! Pod ciężarem śniegu łamały się gałęzie, które zrywały linie energetyczne. Trudno to sobie wyobrazić, ale śnieg jest już nawet w Libanie, Syrii i Jordanii. Nad Ammanem, stolicą Jordanii, przeszła burza śnieżna.

Grecy tyle śniegu nie widzieli od ponad 50 lat! M.in. Ateńczycy byli pozbawieni prądu. Grecy w swoich samochodach przegrywali walkę ze śnieżycą i tkwili w białym puchu. Jeszcze gorzej jest w Turcji. Tam z wychłodzenia w zasypanych samochodach zmarło 20 osób. Lotnisko w Stambule jest sparaliżowane, ponieważ brakuje pługów, aby je odśnieżyć. Słoneczna Turcja, do której chętnie przyjeżdżają zimą turyści z chłodniejszych regionów Europy, przywitała wycieczkowiczów śniegiem nawet w słonecznej Antalyi.

Zima zaskoczyła też północną Afrykę. Egipcjanie, którzy zimę widzą jedynie podczas podróży do Europy, marzną w domach i mieszkaniach bez ogrzewania. Termometry w Egipcie pokazują obecnie zaledwie kilka stopni powyżej zera. Z kolei na Wyspach Kanaryjskich zabieliły się szczyty tamtejszych wulkanów, co zdarza się raz na kilka lat. Na Polakach, niemal co roku zmagających się z siarczystymi mrozami, takie temperatury nie robią wrażenia, jednak mieszkańcy Grecji, Turcji, Egiptu czy Jordanii z pewnością czekają, aż temperatura znacznie wzrośnie.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Sonda
Czy lubisz zimę?
Niespodziewany atak zimy w Polsce
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany