Potężne załamanie pogody w Polsce. Wichury sieją zniszczenie. Nadciąga do nas coś jeszcze

i

Autor: KM PSP w Siemianowicach Śląskich / Zdjęcie ilustracyjne Potężne załamanie pogody w Polsce. Wichury sieją zniszczenie. Nadciąga do nas coś jeszcze

Potężne załamanie pogody w Polsce. Wichury sieją zniszczenie. Nadciąga coś gorszego [Prognoza]

2022-01-28 8:43

Załamanie pogody w Polsce. Wichura Maria, którą zapowiadaliśmy w jednym z poprzednich materiałów już sieje zniszczenie w naszym kraju. Strażacy mają pełne ręce roboty, a mieszkańcy m.in. województwa śląskiego mierzą się z utrudnieniami komunikacyjnymi. Niestety w najbliższych dniach może być jeszcze gorzej. Meteorolodzy spodziewają się, że załamanie pogody podzieli się na dwa etapy. O co chodzi? Poniżej przenalizujemy najnowsze prognozy.

Załamanie pogody w Polsce przyszło w drugiej części bieżącego tygodnia. Już w nocy z czwartku na piątek (27/28.01.2022) odczuliśmy skutki działania niżu Maria, który zapowiadaliśmy w tym materiale. W godzinach porannych Polska Agencja Prasowa podała, że ponad sto razy interweniowali minionej doby śląscy strażacy, usuwając szkody wyrządzone w regionie przez silny wiatr. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło złamanych przez wichurę konarów drzew. Uszkodzonych zostało sześć dachów, głównie w budynkach gospodarczych. - W czwartek po południu powalone drzewo czasowo wstrzymało ruch pociągów towarowych na szlaku Mysłowice Kosztowy - kopalnia Mysłowice-Wesoła. Doszło tam także do zerwania zaczepów trakcji kolejowej. Około godz. 21 drzewo usunięto z torowiska, zaś przed północą, po naprawie uszkodzonej sieci, przywrócono ruch pociągów z węglem - czytamy w serwisie PAP. Nie tylko na Śląsku wichury dały się ostro we znaki mieszkańcom. Na Pomorzu porywy wiatru dochodziły w nocy do 90-100 km/h. Tylko w czwartek w województwie pomorskim strażacy interweniowali 18 razy. Niestety na tym bynajmniej nie koniec. Prognoza pogody na weekend wygląda fatalnie. Polska zmierzy się z wichurami, związanymi z działalnością niżu Nadia, który zajmie miejsce "koleżanki".

Potężne załamanie pogody w Polsce. Do Polski nadciąga niż Nadia. Prognoza pogody

Prognoza pogody na weekend dla naszego kraju nie wygląda dobrze. Wichury zaatakują z jeszcze większą mocą niż w piątek. Najgorzej będzie w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę (29-30.01.2022). - Modele zgodnie prognozują, że wiatr w wielu regionach kraju przekraczać może 120 km/h - podają redaktorzy serwisu fanipogody.pl. Specjaliści od zjawisk meteo przekonują, że taka prędkość wiatru to czarny scenariusz, ale już ten z 110 km/h jest całkiem realny. Najgorzej ma być na północy kraju. Obawiać się mogą m.in. mieszkańcy województwa pomorskiego. Takie wichury przyniosą połamane drzewa, zerwane linie energetyczne, utrudnienia komunikacyjne i możliwy paraliż na drogach. 

- Na zachodzie, północy i w centrum w sobotę padał będzie prawdopodobnie deszcz. Lokalnie bardzo intensywnie. Niewykluczone są również burze - czytamy w prognozie na weekend serwisu fanipogody.pl.

W najbliższy weekend radzimy zachować szczególną ostrożność. Warto na bieżąco śledzić ostrzeżenia meteo, które publikuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Jeżeli meteorolodzy podadzą komunikaty o wietrze z prędkością powyżej 100 km/h - nie wychodźcie z domu! Poniżej zamieszczamy przydatną grafikę, przygotowaną przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Pomoże wam ona przetrwać pogodowe zawirowania. O szczegółach, związanych z weekendowym załamaniem pogody będziemy was informować na bieżąco w naszym pogodowym serwisie.

Wichury w Polsce - jak sobie radzić z silnym wiatrem?

i

Autor: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa Wichury w Polsce - jak sobie radzić z silnym wiatrem?
Sonda
Czy wichura dokonała w twoim regionie zniszczeń?
Załamanie pogody na Podkarpaciu przyszło w kilka minut
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany