Burze śnieżne i wichury do 140 km/h, a do tego jeszcze to! Alarm pogodowy [Pogoda IMGW na 28.01.2022]

2022-01-27 14:37

Pogoda na piątek, 28 stycznia 2022 dla Polski, jaką przygotowali specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), sprawia, że na ciele pojawia się gęsia skórka. Burze, opady śniegu, deszczu, wichury, krupa śnieżna, a do tego zawieje i zamiecie śnieżne. Synoptycy wydali ostrzeżenia. Szczegóły prognozy pogody dla Polski na piątek, 28.01.2022, poniżej.

Jak wynika z analiz ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), w piątek (28.01.2022) zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie możliwe przejściowe rozpogodzenia. Czekają nas przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

- Początkowo na południu i w centrum możliwe krótkotrwałe burze i krupa śnieżna. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Sudetach o 5 cm, w Karpatach o 20 cm i tam opady okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. W trakcie opadów śniegu widzialność okresami ograniczona do 500 metrów - informują synoptycy IMGW.

Polecamy: Windy: Aplikacja z radarem pogodowym. Jak korzystać z Windy?

Jaka będzie temperatura 28.01.2022?

W piątek, 28.01.2022 temperatura maksymalna od 1°C na wschodzie do 5°C na północnym zachodzie; na obszarach podgórskich Karpat od -2°C do 0°C - wynika z informacji przekazanych przez IMGW. Niestety, silny wiatr nie odpuszcza. Miejscami może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

- Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem także silny od 30 km/h do 45 km/h, porywisty, po południu stopniowo słabnący, północno-zachodni i zachodni. Porywy wiatru do 70 km/h, na południu początkowo do 90 km/h, w Karpatach do 120 km/h, a w Sudetach do 140 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne - czytamy na stronie IMGW.

Silny wiatr. Alerty IMGW

IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem, które będę obowiązywać w piątek (28.01). Alerty pogodowe pierwszego stopnia w trzystopniowej skali obowiązują niemal w całej Polsce! Jak zaznaczają meteorolodzy, w związku z dynamiczną sytuacją meteorologiczną, ostrzeżenie może zostać zaktualizowane i przedłużone.

Noc z piątku na sobotę (28.01/29.01). Prognoza IMGW dla Polski

Jak podaje IMGW, w nocy z piątku na sobotę (28.01/29.01) prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przejściowymi rozpogodzeniami, w drugiej połowie nocy na zachodzie wzrastające do całkowitego. Miejscami opady śniegu, we wschodniej połowie kraju początkowo, na zachodzie w drugiej połowie nocy. Na krańcach zachodnich możliwy też deszcz ze śniegiem. W Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 7 cm. Temperatura minimalna od -4°C na wschodzie do 0°C na zachodzie i 1°C nad morzem, w rejonach podgórskich od -6°C do -4°C. Spadek temperatury poniżej 0°C będzie miejscami powodować oblodzenie dróg i chodników. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, na wschodzie w porywach do 55 km/h, z kierunków zachodnich. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 70 km/h, a w Karpatach do 90 km/h oraz zamiecie i zawieje śnieżne.

Burza śnieżna w Zagórzu
Sonda
Czy jesteście wrażliwi na zmiany pogody?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany