Luty zaskoczy nas nie tylko burzami! Długoterminowa prognoza pogody

2022-01-22 6:00
Termometr
Autor: Pixabay Długoterminowa prognoza pogody na luty 2022.

Pogoda długoterminowa na luty 2022 r. Jaka będzie pogoda w lutym? Prognozy są zaskakujące. Nikogo nie dziwić powinno to, że synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) spodziewają się w nadchodzącym miesiącu mrozu, śnieżyc oraz burz śnieżnym. Zaskakujące jest jednak to, że na luty 2022 prognozowane jest kilkanaście stopni... powyżej zera! Szczegóły prognozy w dalszej części artykułu.

Styczeń 2022 w pogodzie jest nieprzewidywalny. W naszym kraju w ciągu jednego dnia za oknem mogliśmy ostatnio dostrzec śnieżyce, wichury, zamiecie śnieżne, a nawet... burze. Luty 2022 może obfitować w jeszcze bardziej nieprzewidywalną pogodę.

Pogoda w lutym nas zaskoczy. Długoterminowa prognoza na luty 2022

Prognoza długoterminowa na luty 2022 r. przygotowana przez IMGW sugeruje, że w nadchodzącym miesiącu w całej Polsce miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna mieścić się w zakresie normy. Opady powyżej normy są możliwe na północnym wschodzie kraju. A co z temperaturą? Tutaj analizy synoptyków są zaskakujące. Według modelu ECMWF w skali miesięcznej luty 2022 będzie powyżej normy wieloletniej o około 2-3 stopnie od normy klimatycznej. To jednak trend miesięczny. W lutym nie zabraknie mroźnych i śnieżnych dni, jak również... ciepła. Prawdopodobne są dni z temperaturą na poziomie 10-15°C, a miejscami nawet 20°C!

Oprócz ciepła nie zabraknie także zimowych dni. Należy spodziewać się burz śnieżnych, które wystąpią w sytuacji spływu chłodnych mas pochodzenia arktycznego morskiego i polarno-morskiego. Najbardziej narażone na burze śnieżne są północne regiony Polski. Towarzyszące nam w ostatnich dniach wichury mogą występować także w lutym. Najczęstsze wichury będą w górach i na obszarach podgórskich, jak i też na północy.

Należy jednak pamiętać, że prognozy długoterminowe nie są aż tak dokładne, jak chociażby prognozy z jednym dniem wyprzedzenia.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Śnieg, gołoledź i mróz, a to nie koniec! Synoptycy nie pozostawiają złudzeń [Pogoda IMGW na 22.01-23.01.2022]

Sonda
Czy sprawdzasz codziennie prognozę pogody?
Wielka śnieżyca nad Warszawą. Drogi znów są białe
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE