Termometr

i

Autor: Pixabay Długoterminowa prognoza pogody na luty 2022.

Luty zaskoczy nas nie tylko burzami! Długoterminowa prognoza pogody

2022-01-22 6:00

Pogoda długoterminowa na luty 2022 r. Jaka będzie pogoda w lutym? Prognozy są zaskakujące. Nikogo nie dziwić powinno to, że synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) spodziewają się w nadchodzącym miesiącu mrozu, śnieżyc oraz burz śnieżnym. Zaskakujące jest jednak to, że na luty 2022 prognozowane jest kilkanaście stopni... powyżej zera! Szczegóły prognozy w dalszej części artykułu.

Styczeń 2022 w pogodzie jest nieprzewidywalny. W naszym kraju w ciągu jednego dnia za oknem mogliśmy ostatnio dostrzec śnieżyce, wichury, zamiecie śnieżne, a nawet... burze. Luty 2022 może obfitować w jeszcze bardziej nieprzewidywalną pogodę.

Pogoda w lutym nas zaskoczy. Długoterminowa prognoza na luty 2022

Prognoza długoterminowa na luty 2022 r. przygotowana przez IMGW sugeruje, że w nadchodzącym miesiącu w całej Polsce miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna mieścić się w zakresie normy. Opady powyżej normy są możliwe na północnym wschodzie kraju. A co z temperaturą? Tutaj analizy synoptyków są zaskakujące. Według modelu ECMWF w skali miesięcznej luty 2022 będzie powyżej normy wieloletniej o około 2-3 stopnie od normy klimatycznej. To jednak trend miesięczny. W lutym nie zabraknie mroźnych i śnieżnych dni, jak również... ciepła. Prawdopodobne są dni z temperaturą na poziomie 10-15°C, a miejscami nawet 20°C!

Oprócz ciepła nie zabraknie także zimowych dni. Należy spodziewać się burz śnieżnych, które wystąpią w sytuacji spływu chłodnych mas pochodzenia arktycznego morskiego i polarno-morskiego. Najbardziej narażone na burze śnieżne są północne regiony Polski. Towarzyszące nam w ostatnich dniach wichury mogą występować także w lutym. Najczęstsze wichury będą w górach i na obszarach podgórskich, jak i też na północy.

Należy jednak pamiętać, że prognozy długoterminowe nie są aż tak dokładne, jak chociażby prognozy z jednym dniem wyprzedzenia.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Śnieg, gołoledź i mróz, a to nie koniec! Synoptycy nie pozostawiają złudzeń [Pogoda IMGW na 22.01-23.01.2022]

Sonda
Czy sprawdzasz codziennie prognozę pogody?
Wielka śnieżyca nad Warszawą. Drogi znów są białe
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany