Brazylia, Minas Gerais, Ouro Preto

i

Autor: AFP Primus Drone Brazylia Minas Gerais. Lawina zmiażdżyła ratusz w Ouro Preto! Był na liście UNESCO [WIDEO]

Lawina obróciła w gruz 250-letni zabytek UNESCO! Porażający widok [Wideo]

2022-01-19 13:00

Lawina zmiotła 250-letni budynek, zabytek wpisany na listę UNESCO, który pełnił funkcję miejskiego ratusza. Wszystko widać na nagraniu z drona! Brazylijczycy od grudnia mierzą się z prawdziwym klimatycznym horrorem. Kilka stanów nawiedzają ulewne deszcze, a powodzie nimi wywołane zabiły już blisko 50 osób. Tysiące Brazylijczyków musiało opuścić własne domy.

Lawina zmiotła z powierzchni ziemi zabytek UNESCO! Brazylia walczy z deszczami

Kamera drona uchwyciła moment zejścia lawiny ziemnej, która wprost ze wzgórza stoczyła się na 250-letni budynek wpisany na listę zabytków UNESCO, który w Ouro Preto (stan Minas Gerais) pełnił funkcję miejskiego ratusza. Zabudowania nie wytrzymały, lawina zmiotła je z powierzchni ziemi, jakby nic nie ważyły. Budowla powstała w osiemnastym wieku i po trzech kolejnych uległa sile lawiny. Zobaczcie ten moment na wideo poniżej!

Klimatyczny horror w Brazylii

VOA News (Voice of America English News - rządowa rozgłośnia Stanów Zjednoczonych) informuje, że południowo-wschodnia Brazylia od grudnia doświadcza ogromnych opadów deszczu, powodzi i osunięć ziemi. - Niektóre części Minas Gerais zmierzyły 40 centymetrów (16 cali) deszczu w ciągu pierwszych 10 dni w roku - czytamy.

Minas Gerais znajduje się w centrum Brazylii, ale - choć tam dochodzi do największych dramatów - nie jest jedynym regionem, który cierpi przez porę deszczową. Brazylijskie UNESCO przytacza historię grupki młodych ludzi ze stanu Bahia. - 23-letni einan, 15-letni Beatriz i 11-letnia Evelyn odwiedzili dawny ich dom w Itabuna. Są częścią ponad 100 000 osób, które zostały przesiedlone i potrzebują pomocy z powodu ulewnych deszczy, które nawiedziły południe stanu od grudnia - czytamy.

Wiadomo, że ulewne deszcze i powodzie zabiły co najmniej 45 osób - w tym dzieci. Straty materialne trudno oszacować.