Jesień

i

Autor: Pexels Kopuła ciepła i antycyklon odmienią pogodę w Polsce w październiku.

Co mówią eksperci?

Kopuła ciepła i antycyklon odmienią pogodę w Polsce. Zaskakujące prognozy

2022-10-04 13:58

Mamy początek października, nikt już nie spodziewa się powrotu upałów, jednak najnowsze prognozy sugerują silne ocieplenie w Polsce. Nie będzie gorąco, ale bardzo ciepło jak na początek jesieni. Kiedy zrobi się cieplej i ile czasu będziemy cieszyć się ze złotej, polskiej jesieni? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Ocieplenie jeszcze w październiku. To przez kopułę ciepła i antycklon. Znamy daty

Przełom września i października w Polsce to przede wszystkim wpływ niżowej pogody. Jest sporo deszczu i wiatru, gdzieniegdzie tak silnego, że ostrzeżenia wydał nawet Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Niebawem pogoda w Polsce ma się jednak zmienić. Jak informuje portal fanipogody.pl, w centrum Europy pojawić ma się wyż baryczny. - Antycyklon zablokuje na kilka dni cyrkulacje strefowa. Niże dalej mają kształtować warunki pogodowe na północy i wschodzie. Południe ma być na ogół w zasięgu rozległego obszaru podwyższonego ciśnienia - czytamy w prognozie. Pogodę w Polsce odmieni tzw. „kopuła ciepła”, spowodowana napływem cieplejszego powietrza z zachodu i południowego- zachodu.

Co to będzie dla nas oznaczać? Cyklony, które jeszcze kilka dni temu psuły pogodę i odpowiadały za zimną, deszczową i wietrzną aurę, ustąpią miejsca układowymi wysokiego ciśnienia, nazwanym Timeo. - Centrum tego antycyklonu przesunie się znad Europy Zachodniej w kierunku południowej części Starego Kontynentu. Zacznie on również kształtować warunki pogodowe w Polsce - podaje portal fanipogody.pl.

„Kopuła ciepła” spowoduje, że jeszcze w pierwszej dekadzie października do Polski zawita ciepła pogoda. Będzie znacznie mniej deszczu i więcej słonecznych chwil. Temperatury wzrosną powyżej 20°C. Najcieplej będzie na zachodzie i południowym-zachodzie naszego Polski. Najchłodniej na północnym-wschodzie i w rejonach podgórskich.

Sonda
Lubisz jesień?

Ciepło w drugiej połowie tygodnia. Temperatury powyżej 20°C

W czwartek (6 października) termometry pokażą nawet 20°C-22°C. Wyż baryczny zagwarantuje wiele słonecznych chwil. Słaby i zanikający deszcz możliwe we wschodniej i południowej Polsce. Pogoda w drugiej połowie trwającego tygodnia podzieli kraj na cieplejsze południe i chłodniejszą północ. Bardzo ciepły jak na październik będzie też weekend, nawet do 23°C, ale nocami możliwe są lokalne mgły i zamglenia.

Niestety, prognozy wskazują, że powrót ciepła w październiku może być krótkotrwały. - Powinien nasunąć się od północnego-zachodu front o charakterze chłodnym, który zepsuje pogodę - informują fanipogody.pl. Może to oznaczać powrót deszczowej, wietrznej i zimnej aury w drugiej dekadzie października.

Pojawiają się też pierwsze prognozy dotyczące zimy. Co uważa jasnowidz Jackowski? Szczegóły w artykule Jasnowidz Jackowski już to wie! Właśnie taka będzie zima 2022 w Polsce?!

Źródło: fanipogody.pl

dr Mirosław Oczkoś: "Ewidentnie premier Morawiecki jest politycznym zombie. Jego już nie ma" [Express Biedrzyckiej]