Pogoda

i

Autor: Shutterstock Początek października w niektórych regionach Chin ma być upalny. Termometry pokazać mogą nawet 40 stopni Celsjusza.

Tak gorąco nie było tam nigdy!

Upał do 40 stopni w październiku?! W tej części świata to możliwe!

2022-09-29 9:30

W Polsce lato jest już tylko miłym wspomnieniem. Trwa jesień, termometry nie przekraczają 20 stopni Celsjusza, a noce potrafią być zimne. Nie w każdym zakątku świata panuje jednak taka aura. W Chinach wraz z nadejściem października, przyjdzie również potężna fala upałów. Bardzo prawdopodobne, że temperatury przekroczą 40 stopni Celsjusza. Tak upalnie w regionie nie było jeszcze nigdy.

Upał w Chinach. Tak gorąco nie było nigdy

Jak informuje portal fanipogody.pl, "nad południowo-wschodnie regiony Chin napłyną gorące, zwrotnikowe masy powietrza z południa". Na początku października temperatura mas powietrza na wysokości około 1500 m.n.p.m. dochodzić będzie do 23-25 stopni Celsjusza. To wręcz niespotykane wartości w regionie o tej porze roku. Najgoręcej ma być na południowym-wschodzie Chin.

Jak ciepłe masy powietrza przełożą się na temperatury przy powierzchni ziemi? W pierwszej dekadzie października termometry mogą pokazywać nawet powyżej 40 stopni Celsjusza. To byłby rekord temperatury w październiku. - Model ECMWF widzi najwyższe wartości temperatury w okolicach 3 października. Upał sięgać miałby na południowym wschodzie 40 stopni Celsjusza - czytamy na stronie fanipogody.pl. Tymczasem model GFS ma dla wskazuje, że w regionie temperatury mogłyby wzrosnąć nawet do 43 stopni Celsjusza.

Ogromne różnice w temperaturze w ciągu doby

Modele numeryczne wskazują, że w kolejnych dniach upał zostanie wypchnięty na południe Chin. Nie zmienia to faktu, że w regionach południowo wschodnich, termometry pokażą w okolicach 35 stopni Celsjusza. Nadchodząca do Chin fala upałów jest tym ciekawsza, że różnice w dobowej temperaturze w tym kraju będą gigantyczne. Na południowym wschodzie Chin temperatury przekroczą 35 stopni Celsjusza. Z kolei na północy Chin w nocy termometry mogą pokazać nawet 20 stopni... mrozu. Daje to ponad 50 stopni dobowej różnicy temperatury na obszarze jednego państwa.

W Polsce jesienią też potrafi być bardzo ciepło. Jakie były pogodowe rekordy? Dowiesz się tego z artykułu Historyczne rekordy września i października. Upał jesienią? Te liczby mogą szokować

Sonda
Czy lubisz upały?
Jesień w Bieszczadach
Nasi Partnerzy polecają