Historyczne rekordy września i października. Upał jesienią? Te liczby mogą szokować

i

Autor: ookachuu/cc0/Pixabay.com Jakie są rekordy temperatur w Polsce we wrześniu i październiku?

Najwyższe temperatury jesienią

Historyczne rekordy września i października. Upał jesienią? Te liczby mogą szokować

2022-09-28 10:34

Czy tej jesieni w Polsce doczekamy się babiego lata? Wbrew ubiegłotygodniowym prognozom na razie nic na to nie wskazuje, ale w przeszłości w tym okresie w naszym kraju zdarzały się bardzo wysokie temperatury. We wrześniu słupki rtęci pokazywały powyżej 35 stopni, a prawie 30 kresek było jeszcze w październiku. Upalnych dni w Polsce jest zresztą coraz więcej.

Historyczne rekordy września i października. Upał jesienią? Te liczby mogą szokować

Panująca obecnie w Polsce pogoda pozostawia wiele do życzenia, bo z zapowiadanego na bieżący tydzień, 26 września-2 października, babiego lata wyszły nici, i to nie pajęcze. Jak informuje TwojaPogoda.pl, jesień w naszym kraju przynosiła w przeszłości nie tylko słońce, ale i upały, których można by pozazdrościć nawet latem. Okres, w jakim pojawiają się wysokie temperatury w Polsce, jest zresztą systematycznie coraz dłuższy. Z analiz pogodowych wynika, że w niedalekiej przyszłości może się on rozpoczynać już na początku kwietnia i sięgać pierwszy dni października. Ciekawe, czy przynajmniej jesienią uda się pobić rekordy temperatur w Polsce. W ostatnich kilkudziesięciu latach kilka razy zdarzyło się, że w wrześniu sięgały one 30-35 stopni, z czego większość takich przypadków odnotowano w ostatnim okresie.

  • w 2015 roku w Tarnowie było 37 kresek w cieniu;
  • 18 września 1975 roku w Poznaniu było 35 kresek;
  • 17 września 2015 roku we Wrocławiu były 34 kreski;
  • 27 września 2012 roku w Jarczewie, w województwie kujawsko-pomorskim, było 30,8 stopnia.

Jak informuje TwojaPogoda.pl, upały, choć nie tak duże, bo nie przekraczające 30 kresek, pojawiały się również w październiku. Najwyższą temperaturę w tym miesiącu odnotowano 4 października 1966 r., gdy w Trzebiechowie w województwie lubuskim było 28,9 stopnia.

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...
Sonda
Pogoda w Polsce - jaką temperaturę lubisz najbardziej?
Frymark Bydgoski 2022. Tłumy w centrum miasta
Nasi Partnerzy polecają