Jaka będzie Wielkanoc 2022? Eksperci już wiedzą, czeka nas pogodowe szaleństwo

i

Autor: shutterstock(2) Pogoda na Wielkanoc 2022. Eksperci już wiedzą.

Jaka będzie Wielkanoc 2022? Eksperci już wiedzą, czeka nas pogodowe szaleństwo

2022-04-07 18:34

Jaka będzie pogoda na Wielkanoc 2022? Coraz częściej zadajemy sobie to pytanie. Im bliżej świąt, tym bardziej prawdopodobne, że wyliczenia ekspertów potwierdzą się. Prognozy są zaskakujące. Czeka nas prawdziwe pogodowe szaleństwo. Już wiadomo, jakie temperatury będą w Wielkanoc. Czy w święta będzie ciepło? Czy będzie padać? Poznaj szczegóły w dalszej części artykułu.

Wielkanoc 2022 coraz bliżej. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, jaka będzie pogoda w tym czasie. Odpowiedź próbowali znaleźć eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Modele pogodowe z Centrum Modelowania Meteorologicznego nie pozostawiają złudzeń, co do tego, jaka aura będzie nam towarzyszyć podczas tegorocznej Wielkanocy. Pisząc w skrócie - pogoda w Wielkanoc 2022 podzieli Polskę na pół. Ponadto różnice temperatur o poranku a w ciągu dnia będą bardzo duże. Wybór właściwego ubioru do pogody może okazać się dużym wyzwaniem.

ZOBACZ TEŻ: 10 wiosennych kwiatów. To one są oznaką nadchodzącej ciepłej pogody. Sprawdź, czy to już wiosna!

Pogoda na Wielkanoc 2022. Nawet 18 stopni

Wielkanocna niedziela przypada w 2022 roku na 17 kwietnia. Kalendarzowa wiosna trwa w najlepsze, ale temperatury, jakie będą podczas tegorocznych świąt będą przypominać nam o... zimie. Tak przynajmniej będzie w nocy. W Wielkanoc możliwe będą przymrozki na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach, a także w górach. W pozostałych regionach Polski niewiele cieplej, bo zaledwie kilka stopni powyżej zera. Najcieplej na Dolnym Śląsku. Niezbyt wysokie temperatury będą również za dnia. Od zaledwie 6 stopni Celsjusza na Pomorzu do 12-13 stopni Celsjusza w zachodniej Polsce.

W Lany Poniedziałek noc będzie bardzo zimna jak na środek wiosny. Mróz ze wschodniej Polsce, w górach oraz w woj. warmińsko-mazurskim eksperci prognozują nawet -4 stopnie Celsjusza. Polska będzie podzielona na zimny wschód i ciepły zachód, bo na Dolnym Śląsku termometry w nocy z 17/18 kwietnia mogą pokazać nawet 8 stopni powyżej zera. W ciągu dnia również duże różnice temperatur pomiędzy wschodnią a zachodnią częścią naszego kraju. Zaledwie 6 stopni Celsjusza w górach, 10-11 stopni w regionach północno-wschodnich. Natomiast na zachodzie termometry pokażą 15-16 stopni, a na Dolnym Śląsku nawet 18.

Eksperci IMGW nie mają złudzeń. "Wielkanoc chłodna"

- Wg dzisiejszych wyliczeń modelu w przyszłym tygodniu najcieplejszym dniem będzie sobota z temperaturami dochodzącymi do 15°C. Wielkanoc chłodna, cieplejszy Poniedziałek Wielkanocny z temperaturami maksymalnymi 18°C na południowym zachodzie - czytamy we wpisie Centrum Modelowania Meteorologicznego na Twitterze.

Co z deszczem podczas Wielkanocy 2022? - Model prognozuje mało opadów, dopiero pod koniec tygodnia przydadzą się parasole, a na dobre rozpada się na zachodzie i północy kraju w Lany Poniedziałek - napisali synoptycy z CMM. Do Wielkanocy zostało jeszcze kilka dni, więc prognozy i wyliczenia ekspertów mogą ulec zmianie, jednak im bliżej świąt, tym bardziej prawdopodobne, że prognozy się spełnią.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Niż Nasim zaatakuje w Polsce. Wiemy, co przyniesie. Wichury do 100 km/h to nie wszystko!

Poniżej quiz: Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
Express Biedrzyckiej - Leszek Miller: Morawiecki zachowuje się nieodpowiedzialnie
Nasi Partnerzy polecają