Wichury nawet do 100 km/h. IMGW alarmuje! Czeka nas pogodowy armagedon? [Pogoda IMGW 14.01.2022]

2022-01-13 17:58

Pogoda na piątek (14 stycznia 2022) dla Polski, jaką przygotowali specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) mówi o przelotnych opadach deszczu, a miejscami śniegu. W piątek będzie wiał silny wiatr, na Warmii oraz Suwalszczyźnie oraz wysoko w górach do 100 km/h! Szczegóły prognozy pogody dla Polski na piątek poniżej.

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Europa wschodnia oraz częściowo północna i centralna będą pod wpływem głębokiego niżu znad Morza Barentsa i towarzyszących mu frontów atmosferycznych. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtować będzie wyż z centrami na Wielką Brytanią i Niemcami. Polska znajdzie się pod wpływem wspomnianego niżu, od północy kraju będzie przemieszczać się chłodny front atmosferyczny. Za frontem zacznie napływać chłodniejsza polarna morska masa powietrza. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1003 hPa i będzie rosło.

Polecamy: Szok! 42 stopnie w styczniu! Termometry oszalały? Do Polski nadciąga fala ciepła

Jaka będzie pogoda w piątek, 14.01.2022?

Według analiz synoptyków z IMGW (Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej) w piątek (14.02.2022) w Polsce prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami postępującymi od północy kraju. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu, a na krańcach wschodnich oraz w Bieszczadach także deszczu ze śniegiem. Miejscami będzie mocno wiało, nawet do 100 km/h!

- Wiać będzie umiarkowany i dość silny wiatr, na Wybrzeżu także silny, do 45 km/h, porywisty, zachodni i północno-zachodni. Porywy wiatru na południu osiągną do 70 km/h, na północy do 90 km/h, a nad samym morzem i miejscami na Warmii oraz Suwalszczyźnie do 100 km/h. Wysoko w górach wiatr osiągnie porywy do 100 km/h, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne – czytamy na stronie IMGW.

Silny wiatr. Alerty IMGW

IMGW wydał alerty przed silnym wiatrem dla północnej oraz centralnej Polski -  ostrzeżenia drugiego oraz pierwszego stopnia w trzystopniowej skali. 

-  Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są jutro w pierwszej połowie dnia - czytamy w komunikacie.

Jaka będzie temperatura 14.01.2022?

W piątek, 14.01.2022 będzie ciepło, jak na połowę stycznia, nawet do 9 stopni. Pamiętajmy jednak, że w związku z silnym wiatrem odczuwalna temperatura może być o wiele niższa.

- Temperatura maksymalna wyniesie od 3 stopni Celsjusza w Bieszczadach i rejonach podgórskich, około 6 stopni w centrum, do 9 stopni w rejonie Zatoki Pomorskiej – podają synoptycy IMGW.

Polecamy: Przerażające zdjęcia wulkanu Wezuwiusz! Życie 3 milionów ludzi zagrożone?!

Noc z piątku na sobotę (14.01/15.01). Prognoza IMGW dla Polski

Jak wynika z informacji ekspertów z IMGW, w nocy z piątku na sobotę (14.01/15.01) w południowo-zachodniej połowie kraju zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Początkowo miejscami wystąpią opady deszczu przechodzące w wyższych partiach regionu w deszcz ze śniegiem i śnieg. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, a nad ranem miejscami na wschodnich krańcach duże i tam wystąpią słabe opady śniegu. Będzie chłodno.

- Temperatura minimalna wyniesie od -2 do 2 stopni Celsjusza, na Podhalu około -4. Wiatr będzie umiarkowany, porywisty, początkowo na północy i wschodzie w porywach do 65 km/h, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr osiągnie w porywach do 80 km/h, miejscami powodując zamiecie śnieżne – informują synoptycy.

Zima wróciła w Bieszczady
Sonda
Czy obawiasz się silnego wiatru?
Nasi Partnerzy polecają