Zima w Polsce w latach 70. XX w.

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Zima w Polsce w latach 70. XX w.

Zima stulecia w Polsce. Tak wyglądały najmroźniejsze zimy, które przeszły do historii [DUŻO ZDJĘĆ]

2021-12-31 5:55

To dopiero były zimy! W ostatnich latach mamy zaledwie namiastkę tego, z czym musieli się mierzyć Polacy pół wieku temu. W latach 70. XX wieku zimy były naprawdę potężne i potrafiły wywołać naprawdę potężny paraliż. To właśnie na przełomie 1978 i 1979 roku miała miejsce słynna "zima stulecia", która sparaliżowała cały kraj. Zobaczcie zdjęcia z tamtych czasów!

W latach 70. XX wieku zimy były naprawdę białe. Obfite opady śniegu i siarczyste mrozy dawały się wszystkim we znaki. Chociaż warunki pogodowe były naprawdę trudne, były też pozytywne strony srogich zim. Najbardziej cieszyły się z nich dzieci, które niemal bez ograniczeń mogły się oddać zimowemu szaleństwu.

Czytaj też: Pogodowe REKORDY. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią!

Najbardziej pamiętną zimą była ta na przełomie 1978 i 1979 roku. Nie bez powodu nazywana jest "zimą stulecia". Wszystko zaczęło się pod koniec grudnia, gdy z północy nadeszła zimna masa powietrza. W całej Polsce spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu (najwięcej w Suwałkach - 84 cm pokrywy śnieżnej). Cały kraj został sparaliżowany. Wystąpiły zakłócenia w transporcie, nie działała komunikacja miejska, autobusy jeździły w "tunelach" wykopanych w śniegu, pociągi notowały rekordowe opóźnienia z powodu pękających szyn i zamarzniętych zwrotnic. W odśnieżaniu pomagało wojsko, używając do tego celu nawet czołgów.

W poniższej galerii znajdziecie dziesiątki zdjęć z tamtych czasów, pokazujące zimowe realia nie tylko w Warszawie, ale też w nadmorskich kurortach oraz na terenach wiejskich.

Tęsknicie za takimi zimami? Piszcie w komentarzach!

Czytaj też: Największe trzęsienie ziemi w historii Polski. Zginęło wtedy ok. 30 osób

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...
Białe święta w Szczecinie. Mieszkańcy ruszyli na sanki!