Największe trzęsienie ziemi w historii Polski. Zginęło ok. 30 osób

i

Autor: Chadwick, H. D. (US Gov War Department. Office of the Chief Signal Officer.) Edits by: Durova/domena publiczna/ Wikimedia Commons Największe trzęsienie ziemi w historii Polski miało miejsce 5 czerwca 1443 r. (na zdjęciu trzęsienie ziemi w San Francisco w 1906 r.)

Największe trzęsienie ziemi w historii Polski. Zginęło wtedy ok. 30 osób

2021-08-19 14:17

Największe trzęsienie ziemi w historii Polski miało miejsce 5 czerwca 1443 r. W czasie kataklizmu zginęło ok. 30 osób, a siłę zjawiska oceniono na ok. 6 w skali Richtera - dla porównania ostatnie trzęsienie ziemi na Haiti miało 7,2. Największe zniszczenia odnotowano we Wrocławiu i Krakowie. Epicentrum największego trzęsienia ziemi w historii Polski mogło się znajdować na Przedgórzu Sudeckim.

Największe trzęsienie ziemi w historii Polski! Zginęło ok. 30 osób

Największe trzęsienie ziemi w historii Polski wydarzyło się 5 czerwca 1443 r. i zginęło w nim ok. 30 osób. Według Kalendarza Krakowskiego rozpoczęło się ok. godz. 13, natomiast Janusz Pagaczewski w swojej pracy z 1972 r. "Katalog trzęsień ziemi w Polsce w latach 1000-1970" pisze, że kataklizm miał miejsce w godz. 15-16. Pewne jest natomiast, że z jego powodu najbardziej ucierpiały: Wrocław, Kraków i Brzeg, jako że epicentrum zjawiska ujawniono między rzeką Ślęzą a Strzelinem, na terenie Przedgórza Sudeckiego. W stolicy Dolnego Śląska zostało zniszczonych wiele budynków, w Krakowie - m.in. kościół św. Katarzyny, a w Brzegu - kościół farny.  Największe w historii Polski trzęsienie ziemi miało siłę ok. 6 w skali Richtera, czyli niewiele mniejszą niż ostatnie podobne zdarzenie na Haiti, które miało moc 7,2. Zjawisko było również odczuwalne na innych terenach Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. w Czechach i na Węgrzech.

- Roku pańskiego 1443 w czasie trwania soboru bazylejskiego, 5 czerwca o godzinie trzynastej stało się wielkie trzęsienie ziemi w pośród strasznych grzmotów, tak że w mieście Krakowie wszystkie mury od trzęsienia jakby zwalić się miały i straszny sprawiały łoskot, a w wielu miejscach na murach i sklepieniach pokazały się nie małe szpary i pęknięcia, leciały cegły i kamienie. Przerażeni i ogłupieni tem niesłychanie, od wieków w Polsce niebywałem zjawiskiem mieszkańcy wypadali z domów na ulicę, pytając jeden drugiego, co czynić. Nie mogąc pojąc rzeczy ludzkim umysłem, upatrywali w niej dopust Boży i przewidywali przepowiednię czegoś złego. Wówczas to spadło sklepienie u św. Katarzyny - czytamy w Kalendarzu Krakowskim.

Największe trzęsienie ziemi w historii Polski opisał także słynny kronikarz Jan Długosz w swoich "Rocznikach...": "Wieże i gmachy waliły się na ziemię, rzeki występowały z łożysk, a ludzie nagłym strachem zdjęci, od zmysłów i rozumu odchodzili".

Trąba powietrzna zniszczyła Schronisko dla Psów "Zwierzaki do wzięcia" w miejscowości Gózd pod Rykami