Pogoda na wiosnę dla Polski

i

Autor: Róża Koźlikowska - @FotRose / Zdjęcie ilustracyjne Pogoda na wiosnę dla Polski. Nie wszyscy będą zadowoleni! Prognoza długoterminowa IMGW

Pogoda na wiosnę dla Polski. Nie wszyscy będą zadowoleni! Prognoza długoterminowa IMGW

2022-01-12 12:44

Jaka będzie pogoda na wiosnę? Prognoza długoterminowa dla Polski nie wszystkim przypadnie do gustu. Synoptycy IMGW mają już pierwsze przewidywania dotyczące marca, kwietnia i maja. Co zwiastuje eksperymentalna prognoza pogody na najbliższe miesiące? Ocieplenie, a może więcej deszczu? Sprawdźcie, co na ten temat sądzą eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognoza pogody IMGW to jedno z najlepszych źródeł związanych z analizą warunków atmosferycznych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej codziennie analizuję pogodę na najbliższe dni, ale podaje także eksperymentalną prognozę długoterminową. To właśnie dzięki niej wiemy więcej na temat pogody na wiosnę w Polsce. Przypomnijmy - kalendarzowo zacznie się ona 21 marca. Czy jeszcze wcześniej możemy liczyć na ocieplenie? - W lutym w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla lutego jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.4°C, a górna granica o 0.8°C - podaje IMGW w prognozie długoterminowej.

Dalszy ciąg materiału, zawierający prognozę na wiosnę znajdziecie pod naszym autorskim quizem!

Warto wiedzieć: Przerażające zdjęcia wulkanu Wezuwiusz! Życie 3 milionów ludzi zagrożone?!

Quiz. Możesz zostać pogodynką? Nie każdy przeczyta te mapy pogody

Pytanie 1 z 10
Gdzie spodziewane są opady deszczu?
Quiz o pogodzie [1]

Pogoda na wiosnę. Jaki będzie marzec 2022? Prognoza długoterminowa IMGW

W temacie marca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma dla nas dobre wieści. Początek wiosny wygląda optymistycznie. - Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju powinna mieścić się w normie wieloletniej - czytamy w serwisie IMGW. Meteorolodzy przygotowujący eksperymentalną prognozę zdradzają szczegółowe dane.

- Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla marca jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.6°C, a górna granica o 0.4°C - wyjaśniają eksperci IMGW.

Prognoza długoterminowa IMGW. Jaki będzie kwiecień w Polsce?

Wiemy już mniej więcej, jak powinien wyglądać sam początek wiosny. Teraz sprawdźmy, jakie są pierwsze przewidywania na okolice Wielkanocy, która w tym roku wypada 17 kwietnia. Złe wieści? Opady deszczu mogą nam się dawać we znaki. Lepiej wygląda kwestia wartości, odczytywanych z termometrów.

- Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020*. Na północy i północnym wschodzie możliwa suma opadów w normie. Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla kwietnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.7°C, a górna granica o 0.1°C - podaje IMGW.

Pogoda w Polsce, maj 2022. Prognoza długoterminowa IMGW

W maju synoptycy nie przewidują pogodowych niespodzianek. Powinno nas czekać to, czym zwykle charakteryzuje się piąty miesiąc roku. Zazwyczaj pod koniec takowego wyglądamy już nadejścia lata. - W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej. W centrum i na północnym zachodzie możliwa suma powyżej normy - podaje IMGW.

Zobacz też: Tych zmian w pogodzie nikt się nie spodziewa! Będzie ciepło, a potem...

Prognoza długoterminowa IMGW. Czy się sprawdza?

Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazują, jak należy odczytywać prognozę długoterminową. Uwaga! Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. - Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych - czytamy na stronie IMGW

Jak należy odczytywać terminy "powyżej normy" i "poniżej normy"? Eksperci bazują na średniej miesięcznej w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Jeżeli temperatura bądź opady są "powyżej normy", to nie musi oznaczać, że nie zmierzymy się z chłodniejszymi dniami. - Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu lub śniegu, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk - podkreśla IMGWWarto na bieżąco śledzić prognozy i zapoznać się z mapami, które publikuje na swojej stronie IMGW. O niebezpiecznych zjawiskach będziemy was na bieżąco informować w naszym pogodowym serwisie.

Sonda
Czy sprawdzasz codziennie prognozę pogody?
Wiosna czy zima? Warszawa zasypana śniegiem