Przed nami lato, wielu z nas planuje urlopy i z nadzieją wypatruje długoterminowych prognoz pogody. Każdy chciałby, aby podczas wypoczynku pogoda dopisywała, było ciepło i słonecznie. Kiedy do Polski dotrą upały? Na razie afrykańskie upały panują jedynie w pobliżu Europy. Jak czytamy na stronie fanipogody.pl "pas bardzo wysokich temperatur powietrza rozciąga się od północnej Afryki, przez Bliski Wschód po region Indii i Pakistanu". Co ważne, upały w tamtej części świata pojawiły się kilka tygodni wcześniej niż rok temu. W 2021 podobne temperatury odnotowano dopiero pod koniec maja. W Afryce, czy na Bliskim Wschodzie, żar leje się z nieba. W zwrotnikowym pasie Afryki termometry pokazują nawet 46 stopni powyżej zera. Kto wie czy na Półwyspie Arabskim jeszcze w maju słupki rtęci nie pokażą zawrotnej temperatury powyżej 50 stopni Celsjusza! Zwrotnikowe powietrze stopniowo dociera na południowy zachód Europy. Bardzo ciepło jest obecnie na Półwyspie Iberyjskim. Temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza pojawiają się niemal codziennie. Gorące, zwrotnikowe powietrze zacznie w najbliższych dniach docierać także do Europy Centralnej.
Afrykańskie upały w Polsce. Coraz większe ryzyko suszy w lato 2022
Pojawia się coraz więcej przesłanek o tym, że przed nami upalne lato w Polsce. Na stronie fanipogody.pl czytamy, że "z prognoz modelu amerykańskiego CFS i ECMWF oraz CanSIPS wynika, że tegoroczne lato będzie ciepłe w Polsce". Czyżbyśmy tym razem przestali narzekać na deszczowe i zimne lato w naszym kraju? Niestety, ciepłe lato ma też swoją złą stronę. Istnieje duże ryzyko pogłębiającej się suszy.
- Coraz więcej wskazuje, że miesiące letnie w Polsce często przyniosą wartości powyżej średniej klimatycznej - informuje portal fanipogody.pl. Oznacza to, że lato 2022 może upłynąć pod znakiem wielu gorących, wręcz upalnych dni. Pierwsza fala afrykańskich upałów dotrzeć ma już w czerwcu. - Będą jednak zależne od rozkładu pola barycznego i geopotencjału nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami - czytamy na fanipogody.pl. Modele ECMWF i CFS są wyjątkowo zgodne - czeka nas lato z temperaturą będącą odchyleniem od normy. Chłodniejsze powietrze z północnego zachodu będzie tylko chwilowym przerywnikiem dla ciepłych, upalnych dni. Gdzie będzie najcieplej? Pomiary i badania wskazują na południe i zachód Polski. Jak to zwykle bywa - najchłodniej może być w północnych i wschodnich regionach kraju.
Burze będą siać spustoszenie w Polsce? Trąby powietrzne i grad wyrządzą wielkie szkody
Afrykańskie upały latem równają się z burzami. Kiedy możemy spodziewać się niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych? Prognozy informują o lipcu i sierpniu. Niestety, gwałtownym burzom mogą towarzyszyć trąby powietrzne, gradobicia, a nawet powodzie. Możliwe wówczas są ogromne straty finansowe.
Niestety, jak wspominaliśmy wcześniej, burze i towarzyszący im deszcz prawdopodobnie nie uchronią nas przed suszą. Nawet, jeśli w czasie burz będzie padać intensywnie, opady będą krótkotrwałe. Korzystniejsze dla złagodzenia suszy są opady wieloskalowe, bardzo rzadkie w czasie burz.
Warto jednak pamiętać, że długoterminowa prognoza nie sprawdza się tak często jak prognoza krótkoterminowa, więc prognozowane temperatury lub sumy opadów mogą ulec zmianie.