Czy dotyka was stres cieplny? IMGW wyjaśnia, jak się go mierzy

i

Autor: geralt/cc0/Pixabay.com Czy dotyka was stres cieplny? IMGW wyjaśnia, jak się go mierzy

Czy dotyka was stres cieplny? IMGW wyjaśnia, jak się go mierzy

2022-05-11 14:15

Stres cieplny to reakcja fizjologiczna człowieka na zmiany temperatury, która może się objawiać obniżeniem wydolności fizycznej i psychicznej. Innymi słowy organizm każdego z nas może się "przegrzać" lub "zmarznąć", co nierzadko prowadzi od poważnych problemów ze zdrowiem. Za pomiar stresu cieplnego odpowiada UTCI, czyli uniwersalny wskaźnik obciążeń cieplnych.

Czy dotyka was stres cieplny? IMGW wyjaśnia, jak go mierzyć

Stres cieplny może dotknąć każdego z nas, o ile nasz organizm nie będzie w stanie przetrwać relatywnie wysokich lub niskich temperatur i się do nich dostosować. W takich warunkach może dojść do obniżenia wydolności fizycznej, a nawet psychicznej, która prowadzi do ogólnego złego samopoczucia, a w skrajnych przypadkach do poważnych problemów ze zdrowiem. Jak informuje IMGW, stres cieplny mierzy się za pomocą uniwersalnego wskaźnika obciążeń cieplnych - UCTI - który jest skrótem od angielskiej nazwy tego parametru. Bierze on pod uwagę te same wartości podstawowych parametrów fizjologicznych organizmu, jak temperatura wewnętrzna, temperatura skóry w różnych częściach ciała, uwilgotnienie skóry, wydzielanie potu, poziom skórny przepływ krwi, ciepło z termogenezy drżeniowej, które są potrzebne do wyliczenia temperatury ekwiwalentnej. Jak czytamy na imgw.pl, "w okresie letnim najważniejszym wskaźnikiem oceny jest maksymalny UTCI w ciągu dnia, natomiast zimą bierze się pod uwagę zarówno minimalne nocne, jak i maksymalne dzienne wartości UTCI".

Dalsza część tekstu o stresie cieplnym pod quizem.

Czytaj też: Gdzie jest burza? W tej części Polski będzie najgorzej! Radar burz online na żywo na windy.com [11.05.2022]

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:

- Na przykład u osoby spacerującej w warunkach upalnego dnia, gdy temperatura powietrza wskazywana przez termometr wynosi 32°C (ciśnienie pary wodnej 39 hPa, słaby wiatr 2 m/s, wysoka wartość promieniowania słonecznego 770 W/m2) odpowiedź fizjologiczna organizmu będzie na takim samym poziomie jak przy temperaturze powietrza 38°C (model w warunkach laboratoryjnych, przy brak wpływu promieniowania, ciśnieniu pary wodnej 20 hPa i wietrze 0,5 m/s) - informuje IMGW.

Czytaj też: Pogoda na weekend zaskoczy Polaków! Diametralna zmiana. Trzeba zweryfikować plany

Pomiar stresu cieplnego w Europie

Jak dodaje IMGW, w północnej Europie obserwuje się latem coraz większą liczbę dni, podczas których maksymalny UTCI mieści się w kategoriach „silnego” lub „bardzo silnego stresu gorąca”, gdy w tym czasie spada liczba dni z „umiarkowanym” lub „niewielkim stresem chłodu”. Przez ostatnie cztery dekady odsetek dni, w których nie odnotowano „stresu termicznego”, utrzymywał się na poziomie około 60%. Np. latem 2021 roku odnotowano w Europie Północnej drugą najwyższą liczbę dni z „silnym” i „bardzo silnym stresem gorąca", co można porównać tylko z latami 2018 i 2019.

Jeszcze wyraźniej widać to w Europie Południowej, gdzie również występuje tendencja wzrostowa liczby dni z „bardzo silnym” i „ekstremalnym stresem gorąca”. Z kolei dokładnie odwrotną tendencję obserwuje się w Europie Północnej zimą, co oznacza, że w czasie tej pory roku jest w tym regionie po prostu coraz cieplej - takie samo zjawisko obserwuje się w Europie Środkowej. W przypadku Europy Południowej nie możemy natomiast mówić o jakimś charakterystycznym trendzie w czasie zimy.

Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?
Żylaki i choroby żył w ciąży i po porodzie - rozmowa z dr. n. med. Radosławem Krupińskim
Nasi Partnerzy polecają