Załamanie pogody w Polsce to niestety kwestia godzin. Prognoza pogody IMGW potwierdza doniesienia specjalistycznych portali. Już w środę (11.05.2022) eksperci Instytutu spodziewają się lokalnych burz w pasie Pojezierzy. To zaledwie zwiastun tego, co nas czeka w drugiej części tygodnia. Pogodowy armagedon? Na pewno trzeba się przygotować na spore utrudnienia. W czwartek (12.05.2022) niebezpieczne zjawiska będą się nasilać. - W dzień umiarkowane lub duże. Przelotne opady deszczu. We wschodniej połowie kraju miejscami burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do około 20 mm - podaje IMGW w prognozie synoptycznej na 12 maja. Dodatkowym problemem będą wichury - w górach porywy wiatru osiągną 80 km/h, na południowym wschodzie podczas burz zwiększą się do około 90 km/h. Dalszy ciąg materiału znajdziecie pod naszym pogodowym quizem. Zachęcamy do rozwiązywania!
Czytaj też: Zimna Zośka spędza sen z powiek ogrodników! Kiedy wypada?
- W czwartek w obrębie frontu rozwinie się prawdopodobnie dynamiczna zatoka niżowa. I to ona powinna być przyczyną powstania dość silnych, dobrze zorganizowanych ośrodków konwekcyjnych. Burze w czwartek mogą być groźne w wielu regionach Polski. Dodatkowym czynnikiem, który wpłynie na siłę czwartkowych burz będą ciepłe, wilgotne zwrotnikowe masy powietrza - podają autorzy i pasjonaci z serwisu fanipogody.pl.
Pogodowy armagedon i totalne załamanie pogody w Polsce. Najsilniejsze burze od początku roku!
Nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, że burze mogą przynieść poważne utrudnienia - przerwy w dostawach prądu, połamane drzewa, wypadki drogowe. Zalecamy szczególną ostrożność i regularnie odświeżanie komunikatów meteo. 11 maja przeanalizowaliśmy mapę prognozy ostrzeżeń IMGW. W czwartek (12.05.2022) synoptycy zamierzają opublikować pomarańczowy alert (drugiego stopnia) dla województw lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego.
- W pierwszej połowie dnia burze niepokoić będą mieszkańców zachodnich, północnych i centralnych regionów kraju, a po południu także wschodnich i południowych. Najbardziej gwałtowne zjawiska występować będą w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. W ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy - podają autorzy serwisu twojapogoda.pl.
Jeżeli pojawią się utrudnienia, wywołane przez pogodę, to niezwłocznie poinformujemy was o tym na portalu pogoda.se.pl. Pamiętajmy w tych dniach o osobach starszych i samotnych. Sprawdźmy, czy nie potrzebują naszej pomocy w czasie trudnych warunków atmosferycznych.