Wichura powaliła drzewo - akcja strażaków

i

Autor: TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS Wichura powaliła drzewo - akcja strażaków

Gdzie jest burza? Prognoza IMGW: dziś burze z gradem, alerty drugiego stopnia! Mapa burzowa [RADAR BURZ ONLINE, 13.06.2022]

2022-06-13 11:42

Dzisiaj (13 czerwca 2022) w pogodzie burza, grad i wichury do 100 km/h! IMGW wydał alerty drugiego stopnia! Burzy nie da się uniknąć, ale można się przed nią zabezpieczyć. Najlepiej wiedzieć wcześniej gdzie jest burza. Pomocna może być mapa burzowa dostępna online w internecie. Radar burz pozwala zorientować się na żywo, gdzie w danej chwili trwa burza. Wystarczy telefon z dostępem do internetu. Takie pomocne narzędzia znajdziesz w tym artykule. Radar burz online [13.06.22].

IMGW ostrzega. Fatalne prognozy na 13.06.2022. Gdzie jest burza?

Gdzie jest burza w Polsce? Najbliższe dni mogą być bardzo niebezpieczne, jeśli chodzi o pogodę. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami grad - prognozują synoptycy IMGW. Wydane ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem, które przejdą przez Polskę, obowiązują od godz. 9 do późnych godzin wieczornych w poniedziałek, 13 czerwca 2022. Szczegóły w prognozie pogody IMGW na 13 czerwca: Burze z gradem, ostre wichury do 110 km/h i jeszcze to! Bezlitosna prognoza IMGW [Pogoda 13.06.2022]

Ulewne deszcze i wichury powodują duże zniszczenia. Zawsze warto mieć pod ręką radar burz, aby sprawdzić, gdzie w danym momencie jest burza i kiedy nadejdzie nad nasz region.

Czytaj też: Gdzie schować się przed burzą? Ekspert z UMCS obala mity!

Gdzie jest burza w poniedziałek, 13 czerwca? Radar burz online

Aby ustrzec się przed burzą należy przede wszystkim śledzić komunikaty IMGW oraz radar burz online, który na żywo pokazuje, gdzie jest burza. W poniedziałek (13.06.2022) zapowiadane są deszcze, wichury, a także burze z gradem! Pamiętajmy, że burza może nas zaskoczyć w każdej chwili. Bardzo pomocne są dostępne w internecie radary burzowe. Są to mapy, na których na bieżąco możemy obserwować kierunek przemieszczania się burz. Jednym z najlepszych radarów burzowych jest ten przygotowany przez windy.com - znajdziecie go w naszym artykule poniżej.

Radar burz online na żywo od windy.com [13.06.2022]

Radar burzowy to bardzo przydatne narzędzie, które ze sporą dokładnością pomaga ustalić, w którym regionie naszego kraju trwa właśnie burza lub w którym kierunku zmierza. W internecie możemy znaleźć sporo map burzowych. Radar burzowy online jest także dostępny w aplikacji na smartfony, np. RainViewer. Poniżej możecie sprawdzić gdzie jest burza na radarze burzowym windy.com.

Czytaj też: Magda i Patryk wzięli ślub i gigantyczny kredyt na dom. Mieszkali w nim jeden dzień. Zostały zgliszcza

Radar burzowy RainViewer. Zobacz, gdzie jest burza w Polsce 13.06.2022

Jak postępować w czasie burzy?

Przede wszystkim trzeba regularnie śledzić komunikaty wydawane przez IMGW oraz reagować na alerty RCB, które otrzymujemy na telefony. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, jak należy się zachować w czasie burzy. Gdy zaskoczy cię burza, a jesteś na zewnątrz to:

  • nie zatrzymuj się i nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu, zostaniesz porażony prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiatami oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny;
  • unikaj otwartej przestrzeni,
  • wykorzystaj jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje,
  • jeżeli nie masz możliwości takiego ukrycia się, wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół);
  • odsuń się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj;
  • wyjdź natychmiast z wody;
  • unikaj używania telefonu komórkowego, a najlepiej go wyłącz.

Umiesz przewidywać pogodę? Sprawdź się w naszym quizie poniżej!

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
Burza w Warszawie. Ulicami płyną rzeki