Zostań w domu. Wiadomość otrzymają miliony Polaków. Straszna prognoza

i

Autor: Shutterstock Gwałtowne burze i huraganowy wiatr nadciągają do Polski. Winny takiej pogodzie jest niż Poly.

Gwałtowne burze i huraganowe wiatry

"Zostań w domu". Wiadomość otrzymają miliony Polaków. Straszna prognoza

2023-07-05 9:15

Przed nami czas, w którym pogoda może być dla nas niebezpieczna. Wszystko przez niż Poly, zwiastujący gwałtowne burze oraz towarzyszący im ulewny deszcz i huraganowe porywy wiatru. Alerty meteo wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Miliony Polaków dostaną też alert RCB. Przed czym przestrzegają nas synoptycy? Na co uważać? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Alert RCB. "Zostań w domu". Taką wiadomość otrzymają mieszkańcy dwunastu województw

- Uwaga! Dziś (05.07) możliwe gwałtowne burze z gradem i silny wiatr. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr - czytamy w treści alertu RCB, przygotowanego przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Co jeszcze znalazło się w komunikacie?

 • jeśli możesz, zostań w domu
 • zabezpiecz rzeczy, które może porwać silny wiatr
 • możliwe przerwy w dostawie prądu

Alert RCB został wysłany do odbiorców na terenie 12 województw. Chodzi o województwa:

 • opolskie
 • śląskie
 • dolnośląskie
 • wielkopolskie
 • łódzkie
 • kujawsko-pomorskie
 • pomorskie
 • zachodniopomorskie
 • lubuskie

A także część województwa mazowieckiego oraz świętokrzyskiego i małopolskiego.

Gwałtowne burze i huraganowe wiatry. Niż Poly przyniesie koszmarną pogodę

O tym, jak niebezpiecznie może zrobić się w najbliższych godzinach z powodu burz, niech świadczą prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) na najbliższy czas. IMGW wydało alerty meteo pierwszego i drugiego stopnia dla wyżej wymienionych województw. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie możliwe porywy do 100 km/h - czytamy w komunikacie IMGW dotyczącym alertów meteo drugiego stopnia.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Miejscami grad - to z kolei treść komunikatu dotycząca alertów meteo pierwszego stopnia.

Co jeszcze może zdarzyć się w pogodzie w najbliższym czasie? - Po południu w środę (05.07) i początkowo w nocy ze środy na czwartek (05/06.07) przez Polskę z zachodu na wschód przejdzie strefa burz, które miejscami będą gwałtowne - prognozuje IMGW. Burze przyniosą ulewny deszcz, grad oraz bardzo silne, a nawet huraganowe porywy wiatru. Możliwe są też lokalne podtopienia, szczególnie w miastach. - W środowe popołudnie nad Polskę od zachodu nasunie się aktywny front chłodny, związany z niżem „Poly” nad Danią - informuje IMGW. Eksperci podkreślają, że pogoda w najbliższym czasie będzie bardzo dynamiczna. Synoptycy z IMGW zwracają uwagę na wichury. Wiatr może przekraczać prędkość 100 km/h, szczególnie, gdy burze - jak wyjaśnia IMGW - "utworzą strukturę liniową z frontem szkwałowym". Szczególnie niebezpiecznie może być w północno-zachodniej i centralnej części kraju. Z kolei w południowej Polsce istnieje większe ryzyko dużych opadów gradu.

W nocy ze środy na czwartek (5/6 lipca) burzowy front przesunie się na wschód. Nadal może bardzo silnie wiać, szczególnie na północnym wschodzie kraju. Sytuacja ma się uspokoić w czwartek (6 lipca) wciągu dnia. Będzie słonecznie, a w kolejnych dniach może napłynąć do Polski zwrotnikowe powietrze, skutkujące upałami, szczególnie w zachodniej części kraju.

Sonda
Czy boisz się burzy?
Express Biedrzyckiej Włodzimierz Czarzasty