Wichury do 90 km/h i jeszcze to! Ale makabryczny weekend, prognoza IMGW nie pozostawia złudzeń [Pogoda na dziś, 11.02.2022]

2022-02-11 11:48

Pogoda na piątek, 11 lutego 2022 dla Polski, jaką przygotowali specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zapowiada się mało optymistycznie. Czeka nas silny wiatr, nawet do 90 km/h! Miejscami możliwe opady deszczu lub/i śniegu. Szczegóły prognozy pogody dla Polski na piątek, 11 lutego poniżej.

Jak informuje IMGW Europa północna i częściowo środkowa jest pod wpływem rozległego układu niżowego z ośrodkami nad Morzem Północnym i Oceanem Arktycznym. Pozostała część kontynentu jest w zasięgu wyżu znad Morza Śródziemnego. Polska znajduje się na skraju zatoki związanej ze wspomnianym układem niżowym, w strefie pofalowanego frontu chłodnego. Z zachodu napływa powietrze polarne morskie, ciepłe na południu, nieco chłodniejsze na północy Polski.

Polecamy: Windy: Aplikacja z radarem pogodowym. Jak korzystać z Windy?

Jaka będzie pogoda w piątek, 11.02.2022?

Jak wynika z analiz ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w piątek (11.02.2022) prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Eksperci IMGW mówią o przelotnych opadach deszczu, deszczu ze śniegiem, na północy i zachodzie oraz w górach także śniegu.

Jaka będzie temperatura w piątek, 11.02.2022?

Według informacji przekazanych przez synoptyków IMGW, w piątek (11.02.) temperatura maksymalna od 3 st.C, 4 st.C na północy do 6 st.C, 7 st.C na południowym wschodzie; w rejonach podgórskich od 2 st.C do 4 st.C. Miejscami będzie mocno wiało.

- Wiatr początkowo słaby i umiarkowany, później umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, na zachodzie 70 km/h, a na wybrzeżu do 80 km/h, południowo-zachodni skręcający na północno-zachodni, podczas opadów śniegu może powodować zawieje śnieżne. Wysoko w górach wiatr w porywach do 90 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne - podaje IMWG.

Pogoda IMGW dla Polski. Noc z piątku na sobotę (11.02/12.02.)

Jak podają synoptycy IMGW, w nocy z piątku na sobotę (11.02/12.02.) na zachodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na ogół bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z postępującymi od zachodu większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. W centrum i na wschodzie miejscami słabe opady deszczu ze śniegiem lub śniegu, od zachodu stopniowo zanikające. Temperatura minimalna od -4°C do -1°C, cieplej na Wybrzeżu Wschodnim, 0°C,1°C; najchłodniej w kotlinach górskich od -8°C do -6°C. Wiatr początkowo umiarkowany, okresami porywisty, na wybrzeżu początkowo w porywach do 60 km/h, nad ranem, od zachodu kraju stopniowo słabnący do umiarkowanego, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr w porywach do 60 km/h, powodujący zamiecie śnieżne.

Sonda
Czy jesteście wrażliwi na zmiany pogody?
Załamanie pogody na Podkarpaciu przyszło w kilka minut