pogoda załamanie pogody deszcz ulewa śnieg

i

Autor: Marcin Wziontek/SUPER EXPRESS

Ulewne deszcze atakują w Polsce. Grożą nam podtopienia! Gdzie jest najgorzej?

2022-03-30 8:57

Ostatnie tygodnie w Polsce były ciepłe i suche, ale to już przeszłość. W naszym kraju rozpoczyna się okres ulewnych deszczów. Zrobiło się też chłodniej, więc w trakcie rzęsistego deszczu opady mogą zamienić się w śnieżyce. W niektórych miejscach Polski spadnie więcej deszczu niż w ciągu całego miesiąca. Nie są to dobre wieści, ponieważ posucha zamieni się w podtopienia. Gdzie jest najgorzej? Szczegóły prognozy w dalszej części artykułu.

Ciepłe, słoneczne i suche dni w Polsce to już przeszłość. Nad południową Europą formują się układy niskiego ciśnienia. Zmierzają one w kierunku naszego kraju, co przyniesie mnóstwo deszczu. Po ostatnich suchych tygodniach deszcz jest nam bardzo potrzebny, jednak spadnie go tak dużo, że grożą nam podtopienia. Na szczęście tym razem wody nie będzie na tyle dużo, aby groziła nam powódź. Deszczu będzie jednak mnóstwo. Pod koniec marca spadnie go tyle, ile powinno spaść w ciągu całego miesiąca. Dlaczego nagłe, intensywne opady deszczu pod koniec marca będą niebezpieczne? - Po pierwsze powierzchnia gruntu jest silnie wyschnięta i przez to twarda, co utrudniać będzie wchłanianie większych ilości wody w krótkim czasie, a po drugie deszcz przejdzie z czasem w śnieg, również w znacznych ilościach, które dość szybko się roztopią - czytamy na stronie twojapogoda.pl.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pogoda popada w totalne skrajności! Skoki ciśnienia i temperatury. Tego w Polsce jeszcze nie było

Ulewne deszcze w Polsce. Gdzie będzie najgorzej?

Gdzie spadnie najwięcej deszczu? W środę (30 marca) późnym popołudniem i wieczorem ciągłe opady deszczu pojawią się w południowych i południowo-wschodnich regionach Polski. Na Śląsku, Ziemi Świętokrzyskiej i w Bieszczadach miejscami spadnie nawet do 20-25 mm deszczu. Rzęsisty deszcz spadnie też w czwartek, ostatniego dnia marca. Na południu i południowym wschodzie naszego kraju spadnie kolejne 10-20 mm deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Wraz z początkiem kwietnia deszcz będzie przechodzić w śnieg. Spadnie 5-10 cm, gdzieniegdzie nawet ponad 20 cm. Jak informuje twojapogoda.pl "łączna suma opadów wyniesie w regionie od 20 do 50 mm, a miejscami powyżej 80 mm. Norma opadów dla całego kwietnia wynosi na tle wielolecia od 30 do 50 mm". Wody będzie więc mnóstwo.

ZOBACZ TEŻ: Wulkan budzi się po ponad 200 latach?! Seria trzęsień ziemi i ewakuacje mieszkańców

Źródło: TwojaPogoda.pl

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
Jan Tomaszewski na gorąco po meczu Polska - Szwecja