Spadnie nawet 25 mm deszczu, do tego mgły i wichury, a to nie wszystko [Prognoza IMGW na 5.11.2022]

i

Autor: Anrita1705/pixabay.com Spadnie nawet 25 mm deszczu, do tego mgły i wichury, a to nie wszystko [Prognoza IMGW na 5.11.2022]

Prognoza IMGW

Spadnie nawet 25 mm deszczu, do tego mgły i wichury, a to nie wszystko [Prognoza IMGW na 5.11.2022]

2022-11-04 22:57

Pogoda na sobotę (5 listopada 2022) dla Polski, jaką przygotowali specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) mówi o dużym zachmurzeniu oraz opadach deszczu. Eksperci wskazują, że miejscami spadnie nawet 25 mm opadu. W górach spadnie śnieg. Szczegóły prognozy pogody dla Polski na sobotę, 5 listopada 2022 przeczytasz na se.pl.

Jak informuje IMGW, nad Europą dominuje rozległy układ niżowy, rozciągający się od Morza Norweskiego przez Europę środkową po basen Morza Śródziemnego oraz związane z nim fronty atmosferyczne; jedynie częściowo zachodnie oraz wschodnie obszary kontynentu znajdują się pod wpływem wyżów znad Atlantyku oraz zachodniej Rosji. Polska jest w zasięgu wspomnianego układu niżowego. Po południu nad zachodnie pogranicze nasunie się chłodny front atmosferyczny. Z południa napłynie ciepłe powietrze polarne morskie.

Jaka będzie pogoda w sobotę, 5 listopada 2022?

Jak wynika z informacji przekazanych przez ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), w sobotę (5 listopada 2022) zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami i opady deszczu, głównie w pasie od Warmii, przez centrum kraju, po Karpaty. Wychodząc, warto zabrać ze sobą parasol, czeka nas deszcz. W górach spadnie śnieg.

- Opady okresami będą o natężeniu umiarkowanym lub silnym, a prognozowane sumy opadów wyniosą od 10 mm do 15 mm, w Karpatach do 25 mm. W Sudetach i w Karpatach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Wysoko w Karpatach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm - czytamy na stronie IMGW - W zachodniej części kraju postępujące większe przejaśnienia i rozpogodzenia oraz stopniowy zanik opadów. Synoptycy ostrzegają też przed mgłami ograniczającymi widoczność do 300 m, które prognozowane są w sobotę rano na Pomorzu.

Temperatura 5.11.2022

W sobotę (5 listopada 2022) czeka nas chłodny dzień. Termometry wskażą maksymalnie 12°C. Gdzie będzie najcieplej?

- Temperatura maksymalna od 7°C na Suwalszczyźnie i Podhalu do 12°C na Podkarpaciu i Pomorzu Zachodnim - podaje IMGW.

Dodatkowo, meteorolodzy przestrzegają przed silnym wiatrem.

- Wiatr słaby i umiarkowany, na północnym wschodzie i nad morzem okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni, tylko na wschodzie z kierunków południowych. Porywy wiatru wysoko w Karpatach do 60 km/h, a w Sudetach do 70 km/h - informuje IMGW.

Pogoda IMGW dla Polski. Noc z soboty na niedzielę (5.11.2022/6.11.2022)

Z prognoz IMGW wynika, że w nocy z soboty na niedzielę (5.11.2022/6.11.2022) na wschodzie i południu zachmurzenie całkowite i opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów około 10 mm, w Karpatach do 15 mm. Wysoko w Karpatach opady śniegu, możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane oraz liczne mgły ograniczające widzialność do 200 metrów, lokalnie do 100 m. W rejonach mgieł możliwy wzrost zachmurzenia do całkowitego. Temperatura minimalna w zachodniej połowie kraju od 0°C do 4°C, miejscami przy gruncie spadek do -2°C, a we wschodniej połowie kraju od 4°C do 7°C, na krańcach południowo-wschodnich do 9°C. Najchłodniej w kotlinach sudeckich od -2°C do 0°C. Wiatr będzie słaby, nad morzem także umiarkowany, z kierunków zachodnich, tylko na wschodzie zmienny z przewagą północnego. Porywy wiatru wysoko w Karpatach do 60 km/h.

Awantura o wózki w tramwajach we Wrocławiu. Zaczęło się od tego wypadku! MPK pokazało nagranie
Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?