Nawet -35 stopni w weekend! Zima kontratakuje? Najnowsza prognoza pogody

i

Autor: SHUTTERSTOCK Nawet -35 stopni w weekend pokazywały termometry w niektórych miejscach Europy. Czy sroga zima wróci też do Polski?

Przeraźliwy atak zimy. W lutym odnotowano nawet -35 stopni! Prognoza pogody zaskakuje

2022-02-15 11:28

Zastanawiacie się, czy ostra i sroga zima wróci jeszcze do Polski? Niepokoić mogą doniesienia z innych państw Europy, które dopadł przeraźliwy atak zimy. Zima kontratakuje? W weekend temperatura w niektórych regionach Europy spadła do minus 35 stopni Celsjusza! Czy to oznacza, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i niebawem wróci do Polski. Sprawdzisz to, czytając szczegóły prognozy pogody w dalszej części artykuły.

Weekend przyniósł tęgie mrozy w Europie. Były miejsca na mapie Starego Kontynentu, gdzie termometry pokazywały nawet -35 stopni Celsjusza. Gdzie było najzimniej? Czy jest szansa, że siarczyste mrozy i ostra zima wrócą też do Polski? Wyjaśniamy.

Najniższa temperatura tej zimy w Europie to -47.5 stopni Celsjusza. Taki mróz był we włoskich Alpach, ponad 2300 m.n.p.m. Mało prawdopodobne, aby tej zimy w Europie było jeszcze zimniej, jednak w miniony weekend temperatury wcale nie były dużo wyższe w niektórych miejscach Starego Kontynentu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pogoda w Polsce oszaleje! Wichury do 150 km/h i kompletny paraliż. Eksperci podają daty. Nadejdzie pogodowy armagedon

Najzimniejsze miejsca w Europie. Mroźny weekend na Starym Kontynencie

Portal Ogimet przygotował zestawienie najzimniejszych miejsc 13 lutego 2022 r. Sprawdzono 2843 lokalizacji. Wynika z niego, że najbardziej marzli mieszkańcy północnej części Europy. Największy mróz był w szwedzkiej miejscowości Naimakka. Termometry pokazały tam -35,5 stopni Celsjusza. W zestawieniu znalazły się też miejscowości leżące w Norwegii i Finlandii. Cały "mroźny" ranking poniżej:

  • Naimakka (Szwecja) -35,5
  • Kautokeino (Norwegia) -35,2
  • Cuovddatmohkki (Norwegia) -35,0
  • Karesuando (Szwecja) -34,8
  • Karasjok (Norwegia) -34,4
  • Salla Naruska (Finlandia) -33,9
  • Sodankyla Vuotso (Finlandia) -33,9
  • Kuusamo Kiutakongas (Finlandia) -33,4
  • Kittila (Finlandia) -33,0
  • Sihcajavri (Norwegia) -32,6

Zima wróci do Polski? Synoptycy nie mają złudzeń

Na południe od Polski również nie było dużo lepiej. W szwajcarskich Alpach temperatura spadła do -25 stopni Celsjusza. W Czechach było 18 "kresek" poniżej zera. Jeszcze kilka dni temu 20 stopni poniżej zera było w kojarzącej się nam z upałami Turcji. To jednak ostatnie zimne dni w Europie w najbliższym czasie.

Chłodne masy powietrza z każdym kolejnym dniem będą wypychane na wschód. - Do Europy Zachodniej i Centralnej napływać zacznie cieplejsze powietrze o cechach morskich - czytamy na stronie fanipogody.pl. Pod koniec tygodnia mroźnie będzie już tylko na krańcach północnych i wschodnich kontynentu oraz w wyższych pasmach górskich, jak np. Alpy. Na pozostałym obszarze Starego Kontynentu spodziewamy się wysokich temperatur. Będzie ciepło, także w Polsce. Mróz zostanie już tylko w wysokich partiach Tatr. W pozostałej części kraju może być 10, a nawet 15 stopni Celsjusza. Niestety, eksperci wraz ze wzrostem temperatur, prognozują powrót wichur do naszego kraju.

Źródło: fanipogody.pl

Sonda
Czy lubisz zimę?
Niespodziewany atak zimy w Polsce
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany